Hogyan kell kiszámolni ezt a fizikai példát?


Már lassan egy hete próbálom,utána olvastam,de nem megy.

A példa úgy szól,hogy:

"Gravitációs tér intrnzitása a föld felszínén 10 N/kg.

Mz=6400km

Föld tömege=5,98.10(24.en)

Milyen az intenzitás különböző magasságokban ha a kis h egyenlő=Rf,2Rf,3Rf,4Rf.

Rajzold meg az intenzitás függvényét a magasságból grafikonját?"


Én e képlettel dolgoztam: K=(kappa). Mf/(Rz+h) 2.on


Nagyon örülnék neki,ha tudnátok segíteni



2018. máj. 17. 20:12
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

fogalmam sincs mi az a h, Rf meg Kappa amit itt összeírsz


A gravitációs erő Newton szerint

F = G * m * M / r^2


Az intenzitás ebből I = G * M / r^2


És ha behelyettesíted a föld tömegét és sugarát meg a gravitációs állandót

G = 6.67E-11 m^3*kg^-1*s^-1

M = 5.97E+24 kg

r = 6.37E+6 m


Akkor voilà

[link]

I = 9.8 N/kg (a gravitációs gyorsulás a Föld felszínén) (vedd észre, hogy a N/kg és a m/s^2 ugyanaz)


Tehát ha az intenzitást akarod tudni a magasság függvényében (ja, a h a magasság lesz :) )

akkor fent az r helyére a R+h -t kell írni, ahol R a Föld sugara


I = G * M / (R + h)^2

Itt a grafikon:

[link]


Zoomolj ki, hogy látszódjon a görbülete. Az x tengely értelemszerűen méterben van.

2018. máj. 18. 09:23