Egy szorgalmi feladathoz kérnék segítséget. Így szól :


Egy vonat útjának első felét 1,5-szer nagyobb sebességgel tette meg, mint a második felét. Az egész útra vonatkozó átlagsebessége 43,2 km/h.

Mekkora volt a vonat sebessége útjának első illetve második részén ?


Valaki ezt letudná vezetni nekem egyszerűen és érthetően ? (előre is köszönöm)



2014. szept. 17. 19:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Legyen

S - a teljes úthossz

v1 - az első

v2 - a második szakasz sebessége

t1 - az első

t2 - a második szakasz megtételéhez szükséges idő

T = t1 + t2 - a teljes út megtételéhez szükséges idő

va = 43,2 km/h - a teljes útra számított átlagsebesség

n = v1/v2 = 1,5 - a két szakaszsebesség hányadosa

v1, v2 = ?


Induljunk ki az átlagsebesség definíciójából: ez a teljes út és a megtételéhez szükséges idő hányadosa, vagyis

va = S/T


A szakasz idők

t1 = S/(2*v1)

t2 = S/(2*v2)

így

T = (S/2)(1/v1 + 1/v2)

Összevonva a zárójelben

T = S(v1 + v2)/(2*v1*v2)


Ezzel az átlagsebesség

va = S/T = 2*v1*v2/(v1 + v2)

ill

va = 2*v1*v2/(v1 + v2)


Megjegyzés

A jobb oldal a két részsebesség harmonikus közepe

2*v1*v2/(v1 + v2) = H(v1,v2)

Az ilyen feladatoknál az átlagsebesség mindig a két részsebesség harmonikus közepe.

Ha érdekel, meg is jegyezheted, de nem kötelező. :-)


Vissza az átlagsebesség képletéhez

va = 2*v1*v2/(v1 + v2)

A feladat szerint

v1/v2 = n

ebből

v1 = n*v2

Ezt behelyettesítve az átlagsebesség képletébe

va = 2*n*v2*v2/(n*v2 + v2)

va = 2*n*v2²/[v2(n + 1)]

v2- vel egyszerűsítve lesz

va = v2*2n/(n + 1)


Ebből a képletből már kifejezhető a v2 sebesség

v2 = va(n + 1)/2n

============


A v1 sebesség ennek n-szerese, vagyis

v1 = n*v2

v1 = va(n + 1)/2

===========


Nem maradt más, mint behelyettesíteni az ismert adatokat

Az első szakasz sebessége

v1 = 43,2(1,5 + 1)/2

v1 = 54 km/h

==========


A második szakasz sebessége

v2 = 43,2(1,5 + 1)/2*1,5

v2 = 36 km/h

==========


A megoldás ellenőrzésére az átlagsebesség képletét lehet használni

va = 2*v1*v2/(v1 + v2)

va = 2*54*36/(54 + 36)

va = 43,2 km/h

tehát jól számoltunk. :-)


Ha valamit nem értesz, kérdezz azonnal.


DeeDee

**********

2014. szept. 17. 20:19
 2/3 A kérdező kommentje:
húú nagyon nagyon szépen köszönöm :)
2014. szept. 17. 21:26
 3/3 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen máskor is!


DeeDee

*******

2014. szept. 18. 00:01