Egy háromszög oldalai 4,5 és 7 cm hosszúak. Mekkora a beírt körének sugara? Légyszi valaki segítsen!


Hogy a fenébe lehet ezt megcsinalni??? egy oraja probalkozom vele :(


légyszi vki segitsen



2018. máj. 14. 15:31
 1/4 anonim ***** válasza:
Ennek a feladatnak nincs megoldása, mivel a harmadik oldal hoszza C=]2,5;11,5[, ettől függ a bírt kör sugara is. Kell eegy harmadik oldal, vagy egy szög.
2018. máj. 14. 15:48
 2/4 anonim ***** válasza:
Az nem 4.5 hanem 4 és 5. Lehet könnyebben is megoldható de: s=(a+b+c)/2 Hérón-képlettel a területet,aztán T=s*r, és meg is van a beírható kör sugara.
2018. máj. 14. 15:52
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha a beírt kör középpontját összekötöd a csúcsokkal, akkor 3 kis háromszöget kapsz.

A háromszög területét felírhatjuk úgy, hogy


T = T1+T2+T3

Ahol T1, T2, T3 a három kis háromszög.


Egy kis háromszög területe az oldal * magasság/2


A beírt körnek az a tulajdonsága, hogy a sugár merőleges az oldalra, tehát a magasság=r.


T = a*r/2 + b*r/2 + c*r/2 = (a+b+c)/2 * r


Tehát r-et ki tudod számolni, ha megvan a háromszög területe.


T = (4+5+7)/2 * r = 16/2 * r = 8r

r = T/8


A háromszög területét a 3 oldalból többféleképpen ki lehet számolni.

Az egyik a Heron-képlet:

T = gyök(s*(s-a)*(s-b)*(s-c))

s a félkerület, vagyis 8.


Ez a legegyszerűbb.


De lehet úgy is, hogy koszinusz-tétellel kiszámolod egy szögét. Majd hazsnálos a T = a*b*sin gamma/2 képletet.


Vagy lehet úgy is, hogy a 3 oldalból kiszámolod az egyik magasságot és T = a*ma/2


De ha beírod a Heron-képletbe az egy elég egyszerű út.


T = gyök(8*4*3*1) = gyök(96)


r = gyök(96)/8 = 4*gyök(6)/8 = gyök(6)/2

2018. máj. 14. 15:54
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek!
2018. máj. 14. 18:15