Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehet egy függvény...

Gatpista kérdése:

Hogyan lehet egy függvény szélsőértékét meghatározni a számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenség segítségével?

Figyelt kérdés
Gyakran találkoztam olyan feladattal különböző versenyeken, ahol szükséges volt egy függvény szélsőértékének meghatározására. A deriválást még csak most tanulom, és az ilyen esetekben mindig a számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenség segítségével határozták meg a szélsőértéket a megoldókulcsokban. Egyáltalán ez milyen függvények szélsőértékének meghatározására alkalmas módszer, és hogyan kell használni?

#matematika #deriválás #függvény #szélsőérték #Számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenség
2018. máj. 10. 22:04
 1/1 anonim ***** válasza:

Egy egyszerű példa;


vizsgáljuk a pozitív valós számok halmazán az x+(1/x) függvényt, és keressük meg a minimumát!


Ki akarjuk használni a közepek közti egyenlőtlenséget. Azt látjuk, hogy két szám összege van, ezért ha osztunk 2-vel, akkor azok átlagát kapjuk, persze az értéket nem szeretnénk, hogy változzon, ezért szorozzuk is be 2-vel, tehát ezt kapjuk: 2*[(x+(1/x))/2]. A szögletes zárójelen belüli kifejezésről tudjuk, hogy legalább annyi, mint az összegben szereplő kifejezések mértani közepe, vagyis gyök(x*(1/x))=gyök(1)=1, tehát


2*[(x+(1/x))/2] >= 2*1 = 2, ezzel a függvénynek sikerült megadni egy alsó korlátját (aminél szükségszerűen nem vesz fel kisebb értékét), már csak az a kérdés, hogy ezt az értéket fel is veszi-e valahol, tehát meg kell oldanunk a fenti egyenletet, amelyre ránézésre látjuk, hogy x=1 a megoldása, tehát a függvénynek valóban 2 lesz a minimuma.


A lényeg az, hogy ha ezt használjuk, akkor összegből szorzat keletkezik és fordítva, és a feladat jellegéből adódóan általában pont, hogy a másikkal egyszerűbb számolni; értelemszerűen ha szorzat van, akkor összegalakra kell hozni, ha pedig összeg, akkor szorzatalakra, persze ilyenkor a megfelelő szélsőérték a kérdés; ha összeg van (mint itt), akkor a minimumot tudjuk megadni a mértani középből, ha pedig szorzat, akkor a maximumot az összegből.

2018. máj. 10. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!