Egyenlőtlenség. Milyen irányban áll a kacsacsőr?


Üdv! Van az alábbi feladat: Oldja meg az egész számok halmazán a következő egyenlőtlenséget! 0,5x^2=<2x+2,5

Nullára rendezem, megoldom, majd ábrázolom a parabolát és leolvasom, hogy a nulla feletti vagy alatti része lesz a megoldás. Szóval a kérdésem az lenne, hogy melyik oldalra kell rendezni,vagy mikor fordul meg a kacsacsőr?



2017. jan. 1. 16:00
 1/5 anonim ***** válasza:
34%

Èn ugy szoktam hogy: 0,5x^2 - 2x - 2,5 >= 0

Ezt megoldod. Ès intervallumban kiirod a kèt számot ami kijött eredmènyül

2017. jan. 1. 16:07
 2/5 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy hülyén fogalmaztam, megpróbálom újra. Nem mindegy, hogy 0=<-0,5x^2+2x+2,5 vagy 0,5x^2-2x-2,5=<0. Mikor fordul meg a reláció?
2017. jan. 1. 16:15
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Mindegy, hogy hova rendezed, és valamikor még általános iskolában elvileg megtanultad, hogy negatív számmal való szorzás/osztás esetén fordul a reláció (bonyolultabb egyenletek esetén más miatt is, arra majd visszatérünk, ha igény lesz rá).


Egyébként ha nem tudod, akkor másodfokú kifejezéstől függően 1, 2, 3 különböző intervallumot kapsz (ez attól függ, hogy 0, 1, vagy 2 helyen metszi-e az x-tengelyt, vagyis hány helyen lesz az értéke 0), ahol lehet megoldás. Mindegyikről behelyettesítesz egy számot, és a igazzá teszi az EREDETI egyenlőtlenséget, akkor az az intervallum jó megoldás lesz, ha nem, akkor nem.

2017. jan. 1. 16:38
 4/5 dq ***** válasza:

#2:

összeadás és kivonás esetén nem fordul meg, akkor sem, ha ismeretlennel dolgozol, vagy, ismeretlen függvényével.


((ha

f(x) < g(x), minden x, akkor,

f(x) + h(x) < g(x) + h(x) minden x-re, bármi is h(x). Ezt nem olyan nehéz végiggondolni))


Így mindegy, hogy


x < 0 vagy 0 < - x


0 =< -0,5x^2+2x+2,5 vagy 0,5x^2-2x-2,5 =< 0.


Tökéletesen ugyanaz.

2017. jan. 1. 17:29
 5/5 A kérdező kommentje:
Közben megnéztem újra egy feladatot és rájöttem, hogy elnéztem valamit és ezért hittem azt, amit. Köszi a válaszokat!
2017. jan. 1. 19:50