Segítséget szeretnél kérni fizika feladattal kapcsolatban: Mekkora az ingára kötött test sebessége adott szögben?


Adott egy inga, a test egy 50 cm hosszú dróton függ. Amikor függőleges helyzetben van, a sebessége 20m/s. Mekkora lesz a sebessége, amikor a függőlegeshez képest 45 fokos szöget zár be? (Test tömege nincs megadva)

Előre is köszönöm mindenkinek!



2018. máj. 10. 17:15
 1/5 anonim ***** válasza:

A függőleges helyzetben a pálya legalsó pontján van. Vehetjük úgy, hogy itt a helyzeti energiája 0. A mozgási 1/2*m*v^2


45 fokos szögnél könnyen kiszámolhatjuk, hogy 50-50/gyök(2) = 14,6 cm magasságban van a test.

Rajzold le. A kitérési pontból húzz merőlegest a függőleges egyeneshez. Így kapsz egy egyenlőszárú derékszögű háromszöget, aminek az oldalai 50, 50/gyök(2), 50/gyök(2)


A mozgási + helyzeti energia összege végig állandó.

Tehát az egyenlet:

1/2*m*20^2 = m*g*0,146 + 1/2*m*v^2


m kiesik


1/2*20^2 = 10*0,146 + 1/2*v^2


Innen v= 19,92 m/s

Hát nem sokat lassult. De ez talán nem annyira meglepő.

2018. máj. 10. 17:43
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. máj. 10. 18:07
 3/5 A kérdező kommentje:

Még egy kérdésem lenne: leírnád kicsit bővebben, hogy ebből a sorból 1/2*20^2 = 10*0,146 + 1/2*v^2

hogy jött ki a végeredmény?


Köszönöm!

2018. máj. 10. 19:02
 4/5 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy összeszorzod a számokat egymással.


"1/2*20^2 = 10*0,146 + 1/2*v^2 "


200 = 1,46 + 1/2*v^2 /-1,46

198,52 = 1/2*v^2 /*2

397,04 = v^2 / gyökvonás

2018. máj. 10. 19:17
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már értem.
2018. máj. 10. 19:35