Egy 10m/s sebességgel ellökött test mekkora úton áll meg ha a műnull 0,25?

Hogyan kell megoldani?

2018. márc. 26. 19:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia4


Lett valami előrelépés az ügyben?

2018. márc. 28. 12:56
 2/3 A kérdező kommentje:
Szia nem
2018. márc. 30. 20:58
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia!


Az m tömegű testre Fg=m*g függőleges irányú súlyerő hat. A súrlódási erő ezért (ha g=10m/s^2):


Fs=műnull*Fg azaz:

Fs=0,25*m*10

Fs=2,5*m


Ez az erő lassítja a testet ezért írhatjuk fel az F=m*a képletet. Ez azonban a fentebb kiszámolt Fs-erővel lesz egyenlő :

m*a=2,5*m /m-el egyszerűsítve

a=2,5m/s^2


Ha v=10m/s akkor a kérdés az, hogy mennyi idő alatt lassul le 0-ra. Ehhez a v=a*t képletet kell használni.

10m/s=2,5m/s^2*t. Innen t=4s


Mekkora utat tesz meg ez alatt?

Most kivonni kell a képletben mert lassul.

s=v0*t - a*t^2/2

s=10*4 - 2,5*16/2

s=40-20=20m


Ha felteszed, hogy ez olyan mintha gyorsulna de v0= -ról, akkor is kijön a kért távolság:

s=a*t^2/2

s=2,5*16/2=20m

2018. márc. 30. 21:30