Az m=8kg tömegű test, egy súrlódásmentes felületen, v= 15m/s sebességgel mozog, kelet felé. Miután tökéletesen rugalmasan ütközik az m1=10kg tömegű, nyugalomban levő testtel, déli irányba fog elmozdulni v1=4 m/s sebességgel?

Mennyi a ΔE (mozgási), ha a második test sebessége az ütközés után 12,419 m/s?
2018. márc. 9. 12:23
 1/5 anonim ***** válasza:

Milyen ΔE? Az összes mozgási energia nem változik, mivel az ütközés tökéletesen rugalmas. Az első test mozgási energiájának változása könnyen kiszámítható.

Mozgási energia az ütközés után: m/2 * v² = 4 kg * 16 m²/s² = 64 J

Mozgási energia az ütközés előtt: m/2 * v² = 4 kg * 225 m²/s² = 900 J

ΔE = 64 J - 900 J = -836 J


Valami viszont nem stimmel a feladattal, mert a két test összes mozgási energiája nem maradt állandó.

2018. márc. 9. 12:35
 2/5 Pelenkásfiú ***** válasza:
#1 Szerintem azt elfelejtetted, hogy a mozgásnak iránya is van. :)
2018. márc. 9. 13:45
 3/5 anonim ***** válasza:
#2 Szerintem meg a mozgási energia nem vektormennyiség.
2018. márc. 9. 14:31
 4/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

Az valóban nem. :D

Gondoltam, van még valami, amit nem számoltál bele.

De most elolvastam jobban és nincs. :D

De akkor minek adták meg a mozgás irányát? Vagy lehet, hogy volt a), b), c) kérdés..?

2018. márc. 9. 15:00
 5/5 anonim ***** válasza:

Az ütközés nem tökéletesen rugalmas, ennyiről van szó, tehát a kérdező ostobaságot írt.


Az 1-es test utólagos kinetikus energiája: 64J.

A 2-es test - "" - : 771,2J.


A kettő összege az utólagos összenergiával egyenlő: 835,2J.


Vagyis az eredeti 900J-os összenergiához képest 64,8 J energiacsökkenés társul, így a ΔE (mozgási)=64,8 J.

2018. márc. 10. 15:59