Segítene valaki ezzel a matek feladattal?


x^2 + 2y^2 - 1 minimális értéke, ha 2y + x = 4


a) 7/3

b) 10/3

c) 13/3

d) 16/3


Melyik a jó és miért? Hogy kell ezt megoldani?


2018. máj. 8. 20:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Én a feltételből kifejezném az egyik változót, helyettesíteném az első kifejezésbe, és megkeresném a kapott kifejezés minimumát.


x = 4 – 2*y,

x^2 + 2*y^2 – 1 = 16 + 4*y^2 – 16*y + 2*y^2 – 1 = 6*y^2 – 16*y + 15 =

= 6*(y^2 – 8/3*y) + 15 = 6*((y – 4/3)^2 – 16/9) + 15 = 6*(y – 4/3)^2 – 32/3 + 45/3 =

= valami^2 + 13/3,

ha nem számoltam el.


A valami y megfelelő értékére nyugodtan lehet 0, így valami^2 minimuma 0 lesz, a teljes kifejezésé ezzel 13/3, azaz a c) válasz a jó. (Már ha tényleg nem számoltam el.)

2018. máj. 8. 20:38
 2/3 anonim ***** válasza:
nekem is a c jött ki, de én Lagrange-féle multiplikátorral számoltam :D
2018. máj. 8. 20:43
 3/3 anonim ***** válasza:
Másodfokú kifejezés minimumát úgy is lehet, hogy a gyökök átlagát kiszámoljuk Viète-formulákkal (–b/(2*a) = 16/12), és helyettesítjük.
2018. máj. 8. 20:47