Elakadtam egy matek feladattal, meg tudná valaki milyen elv alapján tudnám kiszámolni ezt a példát?

Egy felvételi tesztet 200-an írnak meg, és ebből 75 embert vesznek fel. A teszten 250 pontot lehet elérni. Az eredmények átlaga 200 pont, szórása 30. Szandra 190 pontot ír. Felveszik-e vagy sem?

2018. jan. 10. 17:16
 1/4 A kérdező kommentje:
*mondani (elnézést)
2018. jan. 10. 17:24
 2/4 anonim ***** válasza:
Csak az átlag és a szórás definícióját kell ismerned az alapműveleteken kívül. Nincs benne semmi csavar.
2018. jan. 10. 18:42
 3/4 anonim ***** válasza:

A szórást úgy kapjuk meg, hogy


-az adatokból kivonjuk az átlagot; legyenek az elért pontszámok a₁, a₂, ..., a₂₀₀, így a különbségek a₁-200, a₂-200, ..., a₂₀₀-200

-a különbségeket külön-külön négyzetre emeljük: (a₁-200)², (a₂-200)², ..., (a₂₀₀-200)²

-a négyzeteket összeadjuk: (a₁-200)²+(a₂-200)²+...+(a₂₀₀-200)²

-az összeg átlagát vesszük, esetünkben 200-zal kell osztani: ((a₁-200)²+(a₂-200)²+...+(a₂₀₀-200)²)/200

-végül gyököt vonunk: gyök(((a₁-200)²+(a₂-200)²+...+(a₂₀₀-200)²)/200), így kapjuk meg az elért eredmények szórását. A feladat szerint ez 30-cal egyenlő:


gyök(((a₁-200)²+(a₂-200)²+...+(a₂₀₀-200)²)/200) = 30, négyzetre emelünk:

((a₁-200)²+(a₂-200)²+...+(a₂₀₀-200)²)/200 = 900, szorzunk 200-zal:

((a₁-200)²+(a₂-200)²+...+(a₂₀₀-200)² = 180000, kibontogatjuk a zárójeleket:

a₁²-400a₁+40000+a₂²-400a₂+40000+...+a₂₀₀²-400a₇₅+40000 = 180000. Nem nehéz rájönni, hogy az összegben 200 darab 40000 van, valamint kiemelhető -400, így ezt az egyenletet kapjuk:


a₁²+a₂²+...+a₂₀₀²-400*(a₁+a₂+...+a₂₀₀)+200*40000 = 180000, vagyis

a₁²+a₂²+...+a₂₀₀²-400*(a₁+a₂+...+a₂₀₀) = -7820000. Tudjuk, hogy a szerzett pontok átlaga, vagyis (a₁+a₂+...+a₂₀₀)/200=200, vagyis a₁+a₂+...+a₂₀₀=40000, tehát:


a₁²+a₂²+...+a₂₀₀²-400*40000 = -7820000, vagyis

a₁²+a₂²+...+a₂₀₀² = 8180000.


Innen megpróbálod befejezni?

2018. jan. 10. 19:24
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi a segítséget, aranyos vagy, de nem hiszem hogy ez így menne nekem. Statisztikát tanulok, és semmi ehhez hasonlót nem csináltunk az órákon. Amivel foglalkoztunk az a normál eloszlás, binomiális, Poisson eloszlás, t próba, z próba, khí négyzet próba, ezek közül esetleg valamelyikkel megoldható vagy inkább engedjem el?
2018. jan. 10. 20:28