Sajnos nem boldogulok ezzel a matek feladattal. Keverékes szöveges feladat. Tudnátok segíteni?


18 kg keveréket készítenek kétféle termékből, amelyek egységára kilogrammonként 500 Ft, illetve 300 Ft. Ha a keveréket 390 Ft egységáron adják el, akkor a veszteségük 380 Ft lesz. Hány kilogramm volt az egyes fajtákból?

Ez lenne a feladat. Elég lenne egy kis rávezető ötlet, szeretnék én is dolgozni ;)


2016. máj. 28. 16:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Én súlyozott számtani középpel csinálnám:


x*500+(18-x)*300 /18 = 380

2016. máj. 28. 16:29
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen az olcsóbból x kg-nyi, ekkor a drágábbikból 18-x kg-nyi lesz, ezek összértéke 300*x+500*(18-x) Ft. Ha az ezekből előállított termékek kilogrammonkénti egységára 390 Ft, akkor összértékük 390*18=7020 Ft. A feladat szerint 380 Ft veszteségünk lesz, ezért:


7020-(300*x+500*(18-x))=-380.


Az egyenlet megoldása az olcsóbbik anyag kilogrammban mért tömegét adja eredményül. Ha az egyenlet megoldása negatív vagy 18-nál több, akkor elvi hibás a feladat.

2016. máj. 28. 18:14
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a hasznos válaszokat! mentek a zöld kezecskék! :)
2016. máj. 29. 13:01