Kérhetek segítséget az elektromágnesen hullámok témakörből? A lenti 3 feladat megoldásához kérnék segítséget!


1.Bay Zoltán magyar fizikus kutatócsoportjának a világon az elsők között sikerült 1946-ban a Holdra küldött és onnan visszaverődött radarjelet felfogni. Mennyi idő múlva érkezik meg a 384000 km távolságú Holdról az elektromágneses „visszhang”?

2.Mennyi a 900 MHz frekvencián működő mobiltelefonok sugárzási hullámhossza? Melyik tartományba sorolható ez a hullámhossz?

3.A középhullámú Kossuth adó saját frekvenciája 540 kHz.

Hol találjuk meg a hullámhosszskálán ezt az adót?



2018. ápr. 25. 23:29
 1/6 anonim ***** válasza:

Csak azért, mert még kipihent vagyok:

1./ Az oda-vissza utat (2×384oookm) elosztod a radarhullám terjedési sebességéve (300000km/sec);

2./ hullámhossz = 1/frekvencia;

3./ A KH frekvenciasávja: 520÷1600kHz, (annak eldöntése, hogy ez a sáv 'alján', vagy 'tetején" van-e, rajtad áll...)

2018. ápr. 26. 06:13
 2/6 anonim ***** válasza:

"2./ hullámhossz = 1/frekvencia;"

Ez téves!

λ = c / f

ahol c = 3 * 10^8 m/s és f = 9 * 10^8 Hz (1/s)

2018. ápr. 26. 11:39
 3/6 anonim ***** válasza:

2-tes

Jogos, igazad van!

Figyelmetlenségemért elnézést!

2018. ápr. 26. 11:55
 4/6 A kérdező kommentje:

Az 1 és a 2 feladat nem adja a számítási eredményt.

ezzel a módszerrel nem kapom meg az 1. feladat t=2,56 s,

2. feladat lambda=555 m. Valamit elnéztem?

2018. ápr. 26. 13:45
 5/6 anonim ***** válasza:

2-nél biztosan nem 555 méter a megoldás

Az általam írt (jó) képlettel, wiki, ha nem hiszed: [link]


c = 3 * 10^8 m/s

f = 900 MHz = 9 * 10^8 Hz = 9 * 10^8 1/s

λ = c / f = 1/3 m


Egyébként itt ellenőrizni is tudod, hogy legalább jó intervallumban van-e a megoldásod:

[link]


A 900 MHz-es hullám az UHF sávban van, másnéven a "Deciméteres hullám" sávban. Már a neeve is elárulja, hogy a hullámhossz néhány deciméter lesz ebben a sávban.

2018. ápr. 27. 09:13
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, rendben!
2018. ápr. 28. 21:55