S. O. S. Kémia? PH értéket hogy kell számolni? (9. o)


Előző órán vettük és nem értem. Fontos lenne számomra ha egy segítő kész ember leírása nekem lépésről lépésre


Pl 0,1 mólos HCL,

0.01 mólos H2SO4 ??

Előre is köszönöm!


2018. ápr. 19. 22:01
 1/3 anonim ***** válasza:

Általánosan: pH=-log(a(H+)), ahol a(H+) a hidrogénion aktivitása az oldatban. Közelítőleg ez egyenlő lesz a koncentrációval. Tehát ki kell számolni, hogy az oldatokban mekkora a hidrogénion koncentrációja.

Mivel mind a sósav, mind a kénsav erős sav, teljesen disszociálnka, tehát:

HCl=H+ +Cl-, tehát a sósav esetében c(H+)=0.1 M. Innét matematikával megoldod. Kénsav hasonlóan működik.

2018. ápr. 21. 19:43
 2/3 anonim ***** válasza:

A kénsavnál arra kell figyelni, hogy az kétértékű sav, vagyis 2 db H+ van benne.

Tehát itt 2*0,01=0,02 lesz a H+ koncentráció

Tehát a kénsav pH-ja kb 1,7 lesz (-lg(0,02))

A másik egyszerűbb, mert az egyértékű sav, vagyis

-lg (0,1)=1

Egyébként nem túl bonyolult az egész (egyértékűnél)

pH=1 H+konc =0,1 M vagyis 10^-1 ebből a pH=-lg(10^-1)=1

pH=2 H+konc=0,01 M vagyis 10^-2 ebből -lg(10^-2)=2

és így tovább

2018. ápr. 22. 23:16
 3/3 Arp Du ***** válasza:

HCl -> H+ + Cl-

az összes HCl átalakul

c(HCl)=0,1 M (mólos)

c(H+)=0,1 M

pH= -log(c(H+) = -log[H+]

(ugyanazt jelentik)

pH= -log(0,1)= -(-1)= 1

0,1 tizes alapú logaritmusát kell kiszámolni, az -1, ennek ellentettje(-1szerese)= 1


A második:

H2SO4 -> 2H+ + (SO4)2-

c(H2SO4)= 0,01 M

c(H+)= 2*0,01= 0,02 M

pH= -log(0,02)= -(-1,7)= 1,7

2018. ápr. 24. 17:53