Megtenné valaki, hogy leírja nekem, ezt hogyan kell kiszámolni?


180 ml; 0,5g/100ml koncentrációjú KMnO4 kénsavas oldatához mennyi Zn-t kell adnom, hogy a KMnO4 színe eltűnjön?


KMnO4 + Zn + H2SO4 = K2SO4 + MnSO4 + ZnSO4 + H2O


A segítséget előre is nagyon köszönöm!



2018. ápr. 17. 21:20
 1/7 Arp Du ***** válasza:
43%

Azt tudom kiszámolni: mennyi Zn kell, hogy az összes KMnO4 átalakuljon a reakcióban vagyis elfogyjon.

1. hány mol KMnO4 van az oldatban

2. ugyanennyi mol Zn kell hozzá, végül ennek tömege

2018. ápr. 17. 21:53
 2/7 anonim ***** válasza:

Kiegyenlíted az egyenletet, a KMnO4 moláris tömege és térfogata segítségével kiszámítod az anyagmennyiségét, megnézed a KMnO4 és a Zn milyen arányban reagálnak egymással, és az alapján kiszámolod a cink anyagmennyiségét, aztán abból és a moláris tömegéből meg kiszámolod a tömegét.


Ha lusta vagy a kiegyenlítéssel szórakozni, akkor ajánlom ezt az oldalt:

[link]

2018. ápr. 17. 21:56
 3/7 anonim ***** válasza:
Bocsi, amikor elkezdtem írni a válaszomat, akkor még volt másik válasz, viszont igaz, hogy aránylag rég volt már szükségem hasonló kémiás számításokra, de az egyenlet (a kiegyenlített! --> 5 Zn + 2 KMnO4 + 8 H2SO4 = 8 H2O + K2SO4 + 2 MnSO4 + 5 ZnSO4) alapján a KMnO4 és Zn nem 1:1 arányban reagálnak egymással, hanem 2:5 arányban, tehát nem ugyanannyi mol Zn kell, mint amennyi KMnO4.
2018. ápr. 17. 22:01
 4/7 Arp Du ***** válasza:

KMnO4 (kálium-permanganát)

m= 180 ml *0,5g/100ml= 0,9 g

moláris tömege M= 158 g/mol

n= m/M= 0,9/158= 0,0057 mol KMnO4


ugyanennyi 0,0057 mol Zn kell

m= n*M= 0,0057mol *65,38g/mol= 0,372 g Zn kell

(Lehez hogy kicsit kevesebb is elég, ha a nagyon kevés KMnO4-nek nem látszik színe)

2018. ápr. 17. 22:05
 5/7 Arp Du ***** válasza:
100%

KMnO4:Zn aránya 2:5 ?

Akkor javitom

0,0057 KMnO4, eddig stimmel

2:5=0,0057:x

x=0,0057*5/2=0,0057*2,5= 0,01425 mol Zn

tömege: m=65,38g/mol *0,01425mol= 0,93 g Zn

2018. ápr. 17. 22:12
 6/7 anonim ***** válasza:

Nekem nem volt kedvem kiszámolni, de a második eredményedet (0,93g Zn) így gyorsan átnézve támogatom. :D


Remélem tudtunk segíteni, kérdező! :)

2018. ápr. 17. 22:23
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! :)
2018. ápr. 18. 17:00