Két, a periódusos rendszerben közvetlenül egymás alatt lévő alkáliföldfém karbonátjából álló keverék 0,7990 g-ját 20,00 cm3 1,000 mol/dm3-es sósavban oldjuk, majd 100,0 cm3 törzsoldatot készítünk belőle. Ennek 20,00 cm3-ére 15,20 cm3 0,0987 mol/dm3-es nátrium-hidroxid-oldat fogy. Melyik két karbonát alkotta a keveréket és milyen n/n %-os és m/m %-os összetételben?

A megoldás 41,5 n/n% CaCO3 és 58,5 n/n% SrCO3

32,5 m/m% CaCO3 és 67,5 m/m% SrCO3.

Előre is köszönöm a segítséget.



2015. márc. 12. 01:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Alkáliföldfém-karbonát: XCO3, YCO3

A savban való oldás: XCO3 + 2HCl = XCl2 + H2O + CO2 és YCO3 + 2HCl = YCl2 + H2O + CO2

A közömbösítés: HCl + NaOH = NaCl + H2O


0,01520 dm3 lúgoldatban a NaOH anyagmennyisége: 0,0015 mol.

0,0015 mol NaOH 0,0015 mol HCl-dal reagál, azaz a törzsoldatban a HCl koncentráció: 0,0015/0,020=0,075 mol/dm3.

100 cm3 törzsoldatban a HCl anyagmennyisége: 0,0075 mol.

20 cm3 kiindulási sósavban a HCl anyagmennyisége: 0,02 mol.

A savas oldás során 0,02 - 0,0075 = 0,01250 mol HCl fogy.

A fentebbi egyenlet alapján: x mol HCl reagál 0,5x mol XCO3-tal, míg (0,01250-x) mol HCl reagál (0,01250-x)/2 mol YCO3-tal.

Az össz. anyagmennyiség a keverékben: 0,5x + (0,01250-x)/2=0,00625 mol.

Átlagos moláris tömeget számolva: 0,7990/0,0625=127,84 g/mol.

Ezután meg kell vizsgálni, hogy melyik két alkáliföldfém moláris tömege közé esik a kapott érték (berilliumot hagyjuk):

M(MgCO3)=84,3 g/mol

M(CaCO3)=100,1 g/mol

M(SrCO3)=147,6 g/mol

Azaz a kalcium-karbonát és stroncium-karbonát keverékéről lesz szó.

Tartalmazzon a keverék z mol CaCO3-t és (1-z) mol SrCO3-t, feltéve, ha 1 molból indulunk ki... A következő egyenletet nem nagyon részletezném, elég alap. Ha mégsem érted, kérdezz:

100,1z + 147,6 - 147,6z = 127,84

-47,5z = -19,76

z=0,416 mol

Hát valami kerekítési malőr lehet, de kb. stimmel. 41,6 n/n% CaCO3 és 58,4 n/n% SrCO3.

A tömeg% már biztos menne innen, ha ilyen szintű feladatokat csinálsz.


Az őszintét megvallva egy kicsit magam is belezavarodtam. Kb. 5 perc volt míg leesett, hogy kell folytatni az átlagos moláris tömeg után. :)

2015. márc. 12. 05:54
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a segítséget! :))
2015. márc. 12. 23:30