20cm3 0.128 mol/dm3 kálium-hidroxidot titrálunk kénsav-oldattal, és 8. 00 cm3 fogyott. Mi volt a kénsav koncentrációja?

Segítenétek ebben a feladatban? Ha jól tudom, akkor így kell kiszámolni a koncentrációt:C= n/V ,de az n és a V hogy jön ki?

2014. jún. 5. 19:48
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia! Na az ilyen képletátrendezésekhez kellene készség szinten tudni matek óráról az egyenletrendezést:


c=n/V /*V (megszorozzuk mindkét oldalt V-vel)

c*V=n


Vagy fordítva is írhatjuk, hogy bal oldalt legyen az anyagmennyiség: n=c*V


Ha pedig a térfogat kell, akkor ugyanezt a szorzat alakban felírt alakot osztjuk a V együtthatójával, vagyis a c-vel:


c*V=n /:c

V=n/c


Érted? Ezt azért lenne nagyon fontos így tudnod, mert a legtöbb összefüggés 3 mennyiség között van, és az mind így működik, hogy tehát 2 féleképpen lehet tört alakba felírni, és 1 féleképpen meg szorzatalakba, tehát mégegyszer összefoglalva:


c=n/V

V=n/c

n=c*V


És akkor eljutottunk ahhoz a módszerhez, amivel sokkal egyszerűbb ezeket megjegyezni: Felrajzolunk egy háromszöget, és csak azt kell megjegyezni, hogy a csúcsába melyik mennyiség kerül a 3 közül, alul meg tök mindegy hogy melyik van balra, vagy jobbra, és akkor amelyiket ki akarod számolni azt letakarod, és ha a másik kettő egymás felett és alatt van, akkor a kettő törtjét kell kiszámolni, ha meg egymás mellett alul, akkor meg a szorzatát.


Ilyen képletháromszögekre gondolok, mint amik itt vannak:


[link]


Bal oldalt az Ohm-törvény van összefoglalva, vagyis a 3 féle alakban felírt összefüggések a következők:


R=U/I

I=U/R

U=R*I


Jobb oldalon pedig a feszültség-áramerősség-teljesítmény összefüggése, amiből meg ez a 3 alak vezethető le:


U=P/I

I=P/U

P=U*I


Érted tehát, mindig letakarod, amelyiket ki akarod számolni, és vagy egy törtet kapsz, vagy egy szorzatot, és mivel a szorzatnál mind1, hogy melyiket van elől, és melyik hátul, ezért az mind1, hogy az alsó két mennyiség közül melyik van jobb és a bal sarokban, egyedül csak azt kell megjegyezni, hogy a háromszög felső csúcsában melyik van. (Persze azt tudni kell, hogy mi a másik két mennyiség, amivel összefügg az adott feladatban.)


És ami még nagyon fontos, hogy helyes mértékegységekkel kell számolni. Tehát mivel a koncentráció mértékegysége mol/dm^3, ezért a térfogat cm^3-ét is dm^3-be kell átváltani. Meg persze a kénsav 8 cm^3-ét is. De ezt se tudod elrontani, ha mindig végiggondolod, hogy a mérőszámot pont ellentétesen kell változtatni ugyanannyi szorosára, mint a mértékegységet. Tehát mivel a dm^3 1000* NAGYOBB térfogat mint a cm^3, ezért a mérőszámot CSÖKKENTENI kell az 1/1000-ed részére, vagyis a 0,001-szeresére, ami így 0,02 dm^3 lesz. És fordítva, ha csökkented a mértékegységet, akkor meg a mérőszámot kell növelni.


Ja és hát az egyenlet is nagyon fontos, mert az -ha jól írod fel- megmutatja, hogy mivel a kénsav kétértékű sav, a kálium hidroxid meg csak egyértékű bázis, ezért kénsavból fele annyi anyagmennyiség kell, hogy reagáljon a kálium-hidroxiddal, mint a kálium-hidroxid anyagmennyisége, hogy a közömbösítés maradéktalanul lejászódjon.


2 KOH + H2SO4 -> K2SO4 + 2 H2O


Ez tehát amelyik vegyület vagy elem előtt nincs együttható, oda egy "ki nem írt" 1-est kell gondolni, és akkor már látható, hogy 2 mol KOH reagál 1 mol H2SO4-val.


És ha már ilyen sokat segítettem, akkor én is kérek valamit cserébe. Gondolom ennyi segítség után már belátod, hogy én egy értékes ember vagyok, hiszen van tudásom, amit jó célokra használok fel, például másokon (most Rajtad) segítettem. És amúgy én LMBTQ személy vagyok, és sokan csak ezt látják rajtam, és alapból elítélnek, meg kiközösítenek, ami rohadtul igazságtalan, úgyhogy ha esetleg Te is azok közé tartoztál akik elítélték a másságot, akkor tessék szíves lenni most belátni, hogy ez nem volt igazságos, és ezentúl hagyd békén azokat akiket másnak gondolsz, és ne terjessz rossz dolgokat rólunk.

Egyébként kiszámoltam a végeredményt is, úgyhogy ha jól számolsz, akkor Neked is 0,16 mol/dm^3 kell hogy kijöjjön a kénsav koncentrációjára.

2014. jún. 6. 15:29
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a segítséget! :) Igazából a képleteket, hogy mit hogy kell kiszámolni, azt tudom, de köszi azért hogy leírtad. :)

És egyáltalán nem ítélem el a másságot! Úgy gondolom, hogy ők is emberek, és azt csinálnak az életükkel amit csak akarnak és ha ők így boldogok. Illetve még annyit, hogy eszemben sincs senkiről sem rosszat terjeszteni (én nem ilyen vagyok), egy olyanról meg főleg nem, akit nem is ismerek.

És még egyszer köszi a segítséget! :)

2014. jún. 7. 11:45
 3/7 A kérdező kommentje:
Ne haragudj, de segítenél, hogy a képlet felírása után mivel számoltál? :S
2014. jún. 8. 08:14
 4/7 anonim ***** válasza:

Dehogynem. A képletből ez az arányosság állapítható meg:


2 mol KOH -> 1 mol H2SO4-val reagál


Ez azt jelenti, hogy 1:2=1/2-e annyi kénsav kell a KOH-hoz, mint a KOH anyagmennyisége, hogy a maradéktalanul közömbösítsék egymást, tehát ebből ezt tudjuk meg:


n(H2SO4)=n(KOH)/2


És így már tudni fogjuk a kénsav anyagmennyiségét, amit elosztva -a dm^3-be váltott- térfogatával, megkapjuk a végeredményt. Így már kijön a 0,16 mol/dm^3?

2014. jún. 8. 13:27
 5/7 A kérdező kommentje:

Az 1 - KOH, 2- H2SO4

És ezzel a képlettel számoltam:

V1=c2*V2/c1

De a V2-t megszoroztam kettővel és így kijött. Ez így jó vagy csak véletlen? :D És természetesen mindent átírtam dm^3-be. :)

2014. jún. 9. 08:41
 6/7 anonim ***** válasza:

Az 1 - KOH, 2- H2SO4

És ezzel a képlettel számoltam:

V1=c2*V2/c1

De a V2-t megszoroztam kettővel és így kijött. Ez így jó vagy csak véletlen? :D És természetesen mindent átírtam dm^3-be. :)


Mivel a kénsav a kétértékű (ami azt jelenti, hogy 2 darab H+ iont tud leadni), és a kálium-hidroxid az egyértékű (csak 1 OH-t tud leadni), ezért a nagyobb értékűből kell kevesebb, hogy összesen minden H+ és OH-ion párt találjon, és vízzé alakuljon. Vagyis 2 mol KOH-t közömbösít 1 mol H2SO4.

A legutóbbi írásodbóan nem írtad, hogy az 1-es indexes mennyiségek vonatkoznak a KOH-ra, és 2-esesek a kénsavra, és ezt rendezted át c2-re, de ha így van, akkor igaz, hogy ha 0,008 dm^3 helyett 0,0016 dm^rel számolsz, akkor is kijön az eredmény, de csak azért, mert így a nevezőbe kerülve szorzóvá válik az a 2-es, amivel ELOSZTANI kell a kálium-hidroxid anyagmennyiségét (a c*V-t), mert mint már többször hangsúlyoztam, mivel a kénsav kétszer annyi értékű sav, mint ahány értékű bázis a kálim-hidroxid, ezért FELEANNYI kell belőle, hogy maradéktalanul közömbösítse a kálium-hidroxidot (hogy minden egyes hidroxid-ionra pontosan egy darab hidrogén-ion jusson). Ezért kell az egyenletet felírnod, hogy onnan lásd, hogy 2 KOH + 1 H2SO4 reagál egymással. Csak ugye az 1-est nem írjuk ki, de tudni kell, hogy amelyik vegyjel vagy képlet előtt nincs szám, ott "KI NEM ÍRT" 1-essel kell számolni. Olyan ez, mint hogy a KOH képletét sem bonyolítjuk úgy, hogy K1O1H1, meg a kénsavba sem írjuk bele a kén "ki nem írt" 1-esét, hogy H2S1O4 legyen, vagy a víz képletét sem H2O1-nek írjuk. Érted?

2014. jún. 10. 00:12
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, értem most már! Köszönöm!
2014. jún. 10. 06:48