Kitti0 kérdése:

5 kg 12%-os kénsav oldatból 30%-os kénsav oldat felhasználásával hány kg 20%-os oldat készíthető? Az adatok tömegszázalákban vannak megadva.

2014. jún. 4. 21:01
 1/2 anonim ***** válasza:

Öntsünk hozzá x kg 30%-os oldatot, ekkor az oldat tömege (5+x) kg lesz, kénsavtartalma pedig 5*0,12+x*0,3. Mivel a tömegszázalékot úgy kapjuk meg, hogy az oldott anyagot (kénsavtartalom) elosztjuk az össztömeggel, így


(5*0,12+x*0,3)/(5+x)=0,2 /*(5+x)

0,6+0,3x=1+0,2x /-0,2

0,6+0,1x=1 /-0,6

0,1x=0,4 /:0,1

x=4, tehát 4 kg 30%-os kénsavoldatot öntöttünk hozzá, így 5+4=9 kg 20%-os kénsavat kaptunk.

2014. jún. 4. 21:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2014. jún. 4. 21:10