Milyen vastag legyen az oldala?


A drótkeret alsó mozgatható oladala, függőleges síkban súrlódásmentesen mozoghat. 0,07 N/m felületi feszültségű folyadékból a kereten folyadékhártya feszül.

Milyen vastag legyen a csúszó oldala, ha az 25 cm hosszú, 8,92 kg/dm^3 sűrűségű rézből készült, és egyensúlyban van?



2015. márc. 11. 22:18
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha jól értem a kérdést, akkor a keret alsó részét a hártya tartja meg.

Számold ki hagy a hártya mekkora erővel tartja a 25 cm-es rézdarabot (0,07N/m*0,25m).

Ez az erő tart egyensúlyt a 25cm-es rézdróttal(kör keresztmetszetű).

Csak az átmérő az ismeretlen.

2015. márc. 12. 07:08
 2/3 A kérdező kommentje:
Elvileg 1,41 mm a megoldás, de nem tudom kihozni.
2016. jan. 12. 12:31
 3/3 A kérdező kommentje:

Kijött, a feladatból nem volt evidens a kör keresztmetszet, bár tény, hogy különben nem lenne megoldható, illetve mivel két oldala van a folyadékhártyának, ezért 2x akkora erő tartja a rezet:


F_felületi = G_réz

2*σ*l = (d/2)^2*π*g*l*ρ

d = sqrt(8σ/(π*g*ρ)) = sqrt(8 * 0,07 N/m / (π * 10 m/s^2 * 8920 kg/m^3)) = 1,4136 mm


(A 25 cm kiesik, így igazából nem is érdekes.)

2023. jan. 21. 22:24