Sziasztok, tudnátok segíteni ebben a feladatban, mert elakadtam.:(


2 pH-jú sósavoldatot akarunk előállítani. Ehheuz a rendelkezésünkre áll 100cm3 olyan sósavoldat, amelynek 10-10cm3-ét -három párhuzamos mérésben- 0,1010 mol/dm3-es NaOH-oldattal megtitrálunk: az átvagfogyás 13,60 cm3. Mekkora térfogatú pH=2,00-es savoldatot készíthetünk a titrálás után megmaradt sósavból?


Köszi a segítséget, légyszíves ne csak végeredményt írjatok, az ott van a könyvben, hanem magát a levezetést, mert nem tudok sajnos elindulni sem ennél a feladatnál. :/



2015. ápr. 29. 15:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A titrálás tulajdonképpen arra szolgál, hogy megtudjuk a sósavoldatunk koncentrációját. Mivel 10-10 cm3-eket titrálunk és 3 alkalommal, ezért 70cm3 oldat marad a végén. Ennek koncentrációja a titrálás eredményéből számítható. Amennyi mol NaOH-t tartalmaz a titrálóoldatból fogyott mennyiség, annyi mol HCl volt a 10cm3-es mintákban. Mivel n=c*V, ezért behelyettesítjük a fogyó NaOH adatait (vigyázva arra hogy a koncentráció mol/dm3-ben van ezért a térfogatot dm3-re átváltjuk): n=0,101*0,0136=0,001374 mol NaOH. Ugyanennyi sósavat tartalmaznak a 10cm3-es minták amiket titrálunk, ezért ha az eredeti oldat térfogata 100cm3 volt az elején, ami 10x ennyi, ezért abban 10x ennyi mol HCl van, azaz 0,01374 mol, így a koncentrációja c=n/V=0,01374/0,1=0,1374 mol/dm3 (térfogatot ismét dm3-ben!)


Nekünk viszont pH=2-es oldatot kell készítenünk. A pH definíciójából tudjuk hogy ez 10^(-2) mol/dm3-es oldatot jelent, azaz 0,01 mol/dm3-t. Nekünk meg van 70 cm3 0,1374 mol/dm3-es, aminek a sósavtartalma n=c*V=0,1374*0,07=0,009618 mol. A kérdés az hogy ennek mekkora térfogatban kell benne lennie ahhoz hogy 0,01 legyen a koncentráció? Felhasználva a c=n/V képletet, erre is megadhatjuk a választ: 0,01=0,009618/V, ahonnan V kiszámítható: V=0,9618 dm3 azaz 961,8 cm3. Ennyi 2-es pH-jú oldat nyerhető tehát. Mivel a mi eredeti oldatunk 70 cm3-es, ezért 891,8 cm3 vizet kell még pluszban hozzáadni.

2015. ápr. 29. 16:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Azta! Köszi, így már értem!:)
2015. ápr. 29. 16:57