Nem értem egyáltalán ezt az anyagrészt. Valaki meg tudná oldani/tudna segíteni?


1. Sík talajon a test és a talaj között a súrlódási együttható 0,15.

A) Mekkora út megtétele után áll meg a vízszintes irányú, 3m/s sebességgel ellökött test?

B) Mekkora lesz a test sebessége 1,82m út megtétele után?


2. Az asztalon fekvő, kezdetben is azonos hosszúságú rugókat 60N erővel tartunk egyensúlyban, 15cm-rel megnyújtott állapotban. Mekkora lesz az egyes rugók rugalmas energiája, ha a két rugóallandó aránya D1/D2=3/2?



2018. ápr. 15. 12:22
 1/3 anonim válasza:
Hányadikos vagy?
2018. ápr. 15. 12:40
 2/3 A kérdező kommentje:
9
2018. ápr. 15. 13:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Az 1. feladat nagyon egyszerű, szinte a szövegből kiolvashatjuk a végképletet

A) s=v0^2/(2*mu*g), ezt látjuk.


A B) feladat megoldását szintén látjuk ránézésre, u.is.


v=v0*gyök[2*s'/s].


jelölések: v0=3m/s; mu=0.15; g=9.81m/s^2; s'=1.82m; s=A)feladatból.


Azonnal szembetűnő tehát, hogy mennyire elemien primitív egyszerűséggel jutunk célhoz, hiszen arról volt pusztán szó, hogy a kezdeti (1/2)m*v0^2 mozgási energia a mu*m*g*s súrlódási veszteséggé alakul. Másrészt a négyzetes uttörvényre érvényes s'=at^2/2, a=(delta v)/(delta t) t kiküszöbölésével azonnal a v=gyök(2s'a) összefüggéshez jutunk, ahol most nyílvánvalóan a=v0^2/(2s).


Ezt persze fejben gyorsan át lehet gondolni, azért írtam ennyire részletesen, hogy a kérdező is megértse.

remélem világos.


A 2-es példához ábrát kell feltöltened, mert nem mindegy hogy a kapcsolás soros vagy őárhuzamos.

A feladatkiirás ezért hiányos, lehagytál valamit.

2018. ápr. 15. 23:56