Valaki segítene a fizika háziban?


Itt ülök fölötte egy órája és nem tudom megoldani, nem vagyok egy nagy reálos. Viszont ha ezt megcsinálom akkor kapok érte egy ötöst, ami elég nagyot húzna az átlagomon.


"Az 1,5 dm2 keresztmetszetű hengert könnyen mozgó, kezdetben rögzített dugattyú két részre osztja. A 2 dm3 térfogatú részben 300 kPa nyomású, a 3 dm3 részben 200 kPa nyomású, azonos minőségű és hőmérsékletű gáz van. Ha a dugattyú rögzítését megszüntetjük, akkor mennyit mozdul el? A hőmérséklet közben állandó marad."


Előre is köszönöm a segítséget, életmentő lenne!



2018. ápr. 8. 11:52
 1/2 Minekvan ***** válasza:

A két egymástól elválasztott térfogatokban a belső energia a dugattyú elmozdulásával nem változik.Izotermikus állapotváltozás megy végbe. A dugattyú elmozdulásával a nyomás mindkét térben kiegyenlítődik P értékre és a térfogat módosul dV értékkel.

Az egyik térfogatban p(V1-dV)=p1*V1, p=p1*V1/(V1-dV)

A másik térfogatban p(V2+dV)=p2*V2, p=p2*V2/(V2+dV)

p=p majd dV-re rendezed és behelyettesítve az ismert értékeket kiszámolod.

Ismerve a henger átmérőjét könnyedén kiszámolod az elmozdulás hosszát [dm].

2018. ápr. 8. 23:30
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
2018. ápr. 9. 07:08