Lineáris algebra - Az X mely értékeire lesznek a vektorok ortogonálisak HELP?


Az X mely értékeire lesznek a (1 , 4 , X , 3) és (-2 , x+1 , x-1 , -4) vektorok ortogonálisak?


válaszlehetőségek:


A -> -3 , 1

B -> -4 , 1

C -> -5 , 2

D -> -6 , 3

E -> egyik sem igaz


Melyik a jó megoldás és miért? Help :D


2018. ápr. 13. 11:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ez középiskolás anyag, két vektor merőleges egymásra, ha skaláris szorzatuk 0.

Ha a normál skaláris szorzat van definiálva, akkor a koordinátákat páronként össze kell szorozni majd összeadni:


<u,v> = 1*(-2)+4*(x+1)+x*(x-1)+3*(-4)=0


Rendezed, megoldóképletbe beírod.

Kijön, hogy a C a jó válasz.

2018. ápr. 13. 11:49
 2/11 A kérdező kommentje:

Valahol valamit mégis elrontok, mert nekem nem jön ki.


Levezetnéd elejétől a végéig minden egyes lépéssel légyszives ha van rá időd és energiád? :D

2018. ápr. 13. 11:57
 3/11 anonim ***** válasza:

ERendezni kell csak az egyenletet:

1*(-2)+4*(x+1)+x*(x-1)+3*(-4)=0


-2 + 4x + 4 +x^2 - x -12 = 0

x^2+3x-10=0


Beírod a megoldóképletbe és -5,2 fog kijönni.

Nem írtam be, de Wolfram alphában megnéztem, hogy ebből tényleg kijön.

2018. ápr. 13. 12:29
 4/11 A kérdező kommentje:

Tehát elég szétbontani úgy, hogy (x-2) (x+5) = 0


és ebből 2 -5


Vagy milyen megoldóképletre gondolsz? :D

2018. ápr. 13. 12:41
 5/11 anonim ***** válasza:
Ha egy másodfokú egyenletet sem tudsz megoldani, nem biztos, hogy neked való az a szak, amin éppen most vagy...
2018. ápr. 13. 14:54
 6/11 anonim ***** válasza:

Erre:

[link]

2018. ápr. 13. 15:08
 7/11 anonim ***** válasza:
azt a rohadt :D tényleg nem neked való a műszaki pálya.
2018. ápr. 13. 22:23
 8/11 A kérdező kommentje:
nem tudom hol mondtam, hogy elit szakon tanulok.. :D
2018. ápr. 14. 18:25
 9/11 A kérdező kommentje:
Matekunk csak az első évben van és igen, nagyon gyenge voltam belőle mindig, mondhatni soha nem tanultam :D Ettől függetlenül magyarázatokkal bármit felfogok és megcsinálok. A hiányosságokat meg kénytelen vagyok utólag pótolni, ez is igaz. Mellesleg mi sosem használtunk megoldóképletet se alapban, se középben :D Arra emlékszem nagyjából, hogy esett róluk szó, de használatba sosem kerültek :D
2018. ápr. 14. 18:38
 10/11 anonim ***** válasza:

Igencsak meglepő lenne, ugyanis a másodfokú egyenletek megoldása 2-3 hónapig megy a suliban, valahol kilencedik-tizedik osztály környékén. Ha linalgot tanulsz, akkor jó eséllyel műszaki pályán vagy, az pedig ilyen alapvető matekos hiányosságokkal nem fog menni.


Egyébként az előző válaszolók leírták a megoldást. Két vektor akkor merőleges (ortogonális), ha a skaláris szorzatuk nulla.

2018. ápr. 14. 19:53
1 2