A kézihajtású kocsiemelő teherbírása 25kN. A kéziszivattyú dugattyújára átvihető hajtóerő 300N. Hogyan kell méretezni a kocsiemelőt ha a nyomódugattyú átmérője 5cm? (forrás: Szalay, fizika)

Az emelődugattyú átmérőjét kellene meghatározni. Sajnos nem találom a helyes összefüggést. (d2=45.5cm-nek kellene lennie) Valamit rosszul számolok...

2018. ápr. 5. 20:56
 1/2 Minekvan ***** válasza:
Az emelőrendszert közlekedő edényként kezeljük. Egyik szára az emelő, amelyben F2=25kN erővel emel egy D2=? átmérőjű dugattyú.A másik szárában lévő D1=5cm átmérőjű dugattyúra F1=300N hatunk. A zárt rendszerben a nyomás mindenhol ugyanakkora. A nyomószárban p=F1/S1, az emelő szárban p=F2/S2, tahát p=p, így F1/S1=F2/S2. Ebből S2=S1*(F2/F1). a kiszámolt emelő dugattyú S2 hatásos területéből kiszámolod a D2 átmérőt = 2*gyök|S2/¶|.(Szem előtt kell tartanod mértékegységeket).
2018. ápr. 6. 20:05
 2/2 Minekvan ***** válasza:
Az emelőrendszert közlekedő edényként kezeljük. Egyik szára az emelő, amelyben F2=25kN erővel emel egy D2=? átmérőjű dugattyú.A másik szárában lévő D1=5cm átmérőjű dugattyúra F1=300N hatunk. A zárt rendszerben a nyomás mindenhol ugyanakkora. A nyomószárban p=F1/S1, az emelő szárban p=F2/S2, tahát p=p, így F1/S1=F2/S2. Ebből S2=S1*(F2/F1). a kiszámolt emelő dugattyú S2 hatásos területéből kiszámolod a D2 átmérőt = 2*gyök[S2/¶].(Szem előtt kell tartanod mértékegységeket).
2018. ápr. 6. 20:07