Valaki ezeket levezetni? A megoldás megvan de nekem a levezetésre lenne szükségem.


1. A mosógép centrifugájának a fordulatszáma 15 1/s. Mekkora a centripetális gyorsulása a 20 cm sugarú centrifugadobra tapadó ruhadarabnak? Mekkora a 2,5 kg tömegű ruhára ható erők eredője? A megoldás v=18,8 m/s. Ezt hogy kell levezetni?


2. Az egyenes pályán 162 km/h sebességgel haladó intercity egy 500 m sugarú kanyarhoz közeledik. A mozdony tömege 1,2x 10 az ötödiken ezt nem bírom máshogy leírni. Mekkora centripetális erőt kell létrehoznia a sínpályának? A megoldás 486000.


3. Egy Boeing 747es kétszintes utasszállító repülőgép vízszintes síkú köríven fordul délről nyugatra. A gép törzsének sebessége 540 m/h, a szárnyvégek távolsága 70 m.

A. Mekkora a gép törzse által befutott körív sugara, ha a szárnyvêgek kerületi sebességei úgy aránylanak egymáshoz, mint 70:71?

B. Mennyi ideig fordul a gép?

C. Mekkora a gép törzsére ható erők eredője, azaz a centripetális erő, ha a tömege 3,6x10 az ötödiken?

Ide sajnos nincs megoldásom.


Valaki segítene? Hálás lennék!


2018. márc. 26. 18:53
 1/1 anonim ***** válasza:

1. f e l a d a t :


Egy számadatot adtál meg, azzal, hogy az eredmény megvan, de a levezetésre lenne szükséged.


Részeredmény van meg. A 18,8 m/s nem a centripetális gyorsulás, hanem a kerületi sebesség. (A mértékegység sem gyorsulás mértékegység.)


A 18,8 m/s úgy adódik, hogy

• a dob kerülete 2 * 20 cm * π≈ 125,6637 cm = 1,256637 m.

• ha 1 s alatt 15-ször fordul körbe, akkor egy kerületi pontja (közelítőleg, a hozzátapadó ruha is) 15 * 1,256637 m-t tesz meg, ami 18,84956 m; egy tizedesre kerekítve 18,8 m.

Ha 1 s alatt 18,8 m-t tesz meg, akkor a sebessége 18,8 m/s.


De a kérdés a centripetális gyorsulás.

acp = v²/r

ahol

• v² = (18,8 m/s)² = 353,44 m²/s²

• r = 20 cm = 0,2 m

acp = (353,44 m²/s²) / (0,2 m) = 1767 m/s²

2018. márc. 27. 09:46