Fizika! Sűrgős! A levezetésre lenne szükségem. Hány oC-kal melegszik fel a 100 kg tömegű vasdarab, ha 50 m magasról leesik és mechanikai energiájának 80%-a növeli a hőmérsékletet? A vas fajlagos hőkapacitása 465 J / (kg* oC). (megoldás: 0.86 oC)


2015. jan. 3. 20:23
 1/5 A kérdező kommentje:
Hétfőn dogát írunk :(
2015. jan. 3. 20:34
 2/5 anonim ***** válasza:
30%

50 m magasról szabadon esik. Ki kell számolni mekkora sebességgel csapódik a földbe.


s = g/2*t^2


t = gyök(2s/g)


v = g*t = g*gyök(2s/g) = gyök(2sg)


v = gyök(2*50 m *10 m/s^2)=gyök(1000) m/s


A mozgási energiája:


E = 1/2*m*v^2 = 1/2*100kg * 1000 m^2/s^2 = 50000J


Ennek a 80%-a fordítódik melegítésre.


Em = 50000J*0,8 = 40000 J


Em = m * c * delta T


delta T = Em / (m*c)


delta T = 40000J /(100kg * 465 J/(kg*°˛C) )


delta T = 0,86 °˛C

2015. jan. 3. 20:48
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!! Tudnál még pár kérdésemre válaszolni?
2015. jan. 3. 20:52
 4/5 anonim ***** válasza:
megpróbálok
2015. jan. 3. 20:54
 5/5 A kérdező kommentje:

Hőszigetelt edényben 200 gramm 25 Celsius-foko s víz van. Ha ehhez 60 gramm 90 Celsius-fokos vizet öntünk, a közös hőmérséklet 35 fokos lesz.

a.) mekkora az edény hőkapacitása? (mo: 546 J/ oC)

b.) mekkora lesz a közös hőmérséklet, ha meleg vízzel együtt a kaliomléteirbe még 300 gramm 5 fokos 385 J/kg*K fajlagos hő kapacitású rézdarabot teszünk? (mo: 33,02 oC)

2015. jan. 3. 21:14