Mennyi a valószínűséges annak, hogy 5 dobókockával dobva az alábbi számítás esetén 70 lessz az érték?


Van Fehér, Lila, Kék, Zöld, Sárga kocka,

(röviden F, L, K Z, S)

Ha F=1 É=L*(K+Z+S)

Ha F=2 É=L*(Z+S)+K

Ha F=3 É=L*Z+S+K

Ha F=4 É=L*Z+S*K

Ha F=5 É=L*Z*S+K

Ha F=6 É=L*Z*S*K

A kockák szabályossak, és egy dobás esetén mennyi a valószínűsége hogy az érték 70.



2018. márc. 20. 18:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

(F = 1) a prímtényezős felbontás (70 = 2*5*7) miatt a L = {2,5,7} halmazból választhatna, de egy kockának csak 6 oldala van. 2 sem lehet, mert akkor a zárójelben nem tudnál elég nagy számot összehozni. Ekkor L = 5 és a zárójelben 14-nek kell lennie az összegnek. Ehhez már fáradt vagyok, meg egyébként brute force 10 másodperc felírni az összes variációt.

(F = 2) 6*(11)+4 mindenképpen rögzített, tehát csak annyit lehet variálni, hogy Z = 6 és S = 5 vagy S = 6 és Z = 5.

(F = 3) maximuma 48, tehát itt 0 a valószínűség.

(F = 4) ugyanez, csak ott a maximum 72, de bármelyik számot kicseréled, 70 alatti értéket kapsz: 0 a valószínűség.

(F = 5) esetén olyan számhármast kell mondani, ami [64;69] közötti intervallumba esik, hogy K ki tudja pótolni. Ez csak a 4*4*4 = 64, a többi prímtényezős alakja tartalmaz 6-nál nagyobb prímszámot.

(F = 6) esetén tudni kell, hogy 70 = 2 * 5 * 7 a prímtényezős felbontása, márpedig hetest nem lehet egy kockával dobni, így itt a valószínűség 0.


A lényeg (kedvező / összes):

(F = 1) esetén 15/1296

(F = 2) esetén 2/1296

(F = 5) esetén 1/1296

0 egyébként.


Tehát a megoldás: 18/1296

2018. márc. 20. 19:38
 2/6 anonim válasza:
1/432 volt a valasz
2018. márc. 23. 09:34
 3/6 anonim válasza:
Asszem*
2018. márc. 23. 09:38
 4/6 anonim válasza:
18/7776 azaz 6^5-en mert 5 kocka van.
2018. márc. 23. 09:39
 5/6 anonim ***** válasza:
Nekem ugyanannyi lett mint az #2 vagy #4-nek. Az elsőnek részben igaza van, az összes lehetőség ugyanakkor (ahogy #4-nél) 6^5 hiszen azt is bele kell venni, ha F=1 vagy F=2... Valóban a kedvező esetek száma 18 (15+2+1) így p(É=70)=18/6^5, ami valóban az 1/432.
2018. márc. 23. 15:05
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen, rosszul írtam fel az összegzést, 18/1296 helyett 18/7776-t akartam írni.
2018. márc. 23. 15:16