Megadtak két pontot a koordináta rendszerben, hogyan számoljam ki a hozzátartozó függvényt?

(0;0) és (-4;-13 2/3) a két pont és egy mezei lineáris függvényről van szó

2018. márc. 16. 17:05
 1/5 anonim ***** válasza:

f(0)=0 és f(-4)=13*2/3 (Ha jól értelmezem)

Ez ugyanaz, mintha azt írnám, hogy:

0x = 0

-4x = 13*2/3 -> x= -13*2/12 = -13/6

2018. márc. 16. 17:33
 2/5 A kérdező kommentje:

Nem egészen így gondoltam, lehet, hogy rossz szavakat használtam


Lerajzoltam:

[link]

Pontosan a feladat az, hogy az m értékét határozzuk meg

2018. márc. 16. 18:07
 3/5 Angelo84 ***** válasza:
100%

Jegyezd meg a következőt. Lineáris függvénynél, ha megvan két pontod, akkor a meredekséget úgy kapod meg, hogy a két pont második koordinátáit kivonod egymásból és elosztod a az első koordináták különbségével (arra figyelj, hogy a jobb oldali pontból vonsz ki, akkor a jobboldali pont koordinátáiból vonod ki a baloldali pont koordinátáit, ha fordítva csinálod sem baj, csak akkor is tartsd be ezt, ne keverd össze úgy, hogy kivonod a baloldali pont első koordinátájából a jobboldali pont első koordinátáját, aztán meg a jobboldali másodikból vonod ki a baloldali második, mert akkor rossz megoldást kapsz), jelen esetben:


[0-(-13 2/3)]/[0-(-4)] = (13 2/3)/4 = (41/3)/4 = 41/12

Ha fordítva csinálom, akkor:

[(-13 2/3)-0]/[-4-0] = (-13 2/3)/(-4) = (13 2/3)/4 = (41/3)/4 = 41/12


Látod ugyanaz, ha nem követed el azt a hibát, amire felhívtam a figyelmedet (keverés).

2018. márc. 16. 19:59
 4/5 Angelo84 ***** válasza:
100%
most nézem, hogy vagy rosszul rajzoltad fel, vagy nem tudom, mert a második koordináta azt szokta jelenteni, hogy az y tengely mentén mennyit haladok, és az első koordináta pedig azt, hogy az x tengely mentén mennyit...te meg fordítva rajzoltad fel.
2018. márc. 16. 20:02
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen, tényleg rosszul rajzoltam fel... Ezer köszönet, mostmár értem!
2018. márc. 16. 22:07