Ezt hogyan lehet kiszámolni?

x+y=9

y+z=6

x+z=5

Mennyi az x, y, és z értéke?



2018. márc. 15. 19:47
 1/7 Angelo84 ***** válasza:
65%

Nem tudom hányadikos vagy, de egy olyan megoldást mondok, ami nem a megszokott több ismeretlenes egyenletrendszer megoldási módszer.


Szóval nézzük meg ezeket az egyenleteket, ha megfogom és összeadogatom őket, akkor azt kapom, a baloldalon, hogy minden ismeretlen kétszer szerepel, a jobb oldalon meg nyilván a 3 szám összegét:


2x+2y+2z = 20


ha elosztom mindkét oldalt kettővel, akkor ezt kapom:


x+y+z = 10


ez meg jó nekünk, mert ha megnézzük a kérdésedben kiírt első egyenletet, akkor látjuk, hogy x+y = 9, vagyis z biztosan 1. Ugye a x+y+z = 10 miatt.

a másodiknál y+z = 6, vagyis x biztosan 4.

a harmadiknál x+z = 5, vagyis y biztosan 5.


Tehát:

x=4

y=5

z=1


Ellenőrizve is kijön az eredmény.

2018. márc. 15. 20:09
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Kifejezed tetszőlegesen az egyik ismeretlent, most pl. x+y=9-ből x=9-y. Behelyettesíted minden x helyére a kapott eredményt.

Kifejezel egy másik ismeretlent is, például y+z=6-ból z=6-y. Behelyettesíted minden z helyére a kapott eredményt.

Kifejezed a harmadik ismeretlent, az már konkrét szám lesz, visszahelyettesíted, stb, innen már triviális.

2018. márc. 15. 20:14
 3/7 anonim ***** válasza:
76%

x+y=9

y+z=6

x+z=5

Menny i az x, y, és z értéke?


x+2y+z=15

x+z=15-2y

5=15-2y

2y+5=15

2y=10

y=5

9-5=4

5-4=1

x=4

z=1

y=5

2018. márc. 15. 21:10
 4/7 anonim ***** válasza:
85%
Igen, a matek házi fontos.
2018. márc. 15. 21:41
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, már értem!

(Igen, a matek házi fontos! :DDD)

2018. márc. 15. 22:06
 6/7 anonim ***** válasza:

Gratulálok Angelo84!


Egy jó ötletből kiindulva elegáns megoldás született!

Sok ilyen szellemű megoldás kellene!

Csak így tovább!


DeeDee

********

2018. márc. 17. 20:24
 7/7 Angelo84 ***** válasza:
Köszönöm a dicséretet Kolléga/Kollegina. De biztos akad a mai fiatalok közt olyan, akiknek eszébe jut hasonlóan ötletes megoldás.
2018. márc. 17. 21:38