Koordinátageometria, egyenes egyenletének meghatározása?


1. Határozzuk meg annak az egyenesnek az egyenletét, amely a (-5;-2) és a (-3;4) pontokat összekötő szakaszt merőlegesen felezi.


2. Igaz-e, hogy a P(7;-14) pont az A(-3;1) és a B(13;3) pontokat összekötő szakasz felező merőlegesére illeszkedik?


Nagyon köszönöm, ha valaki tud segíteni ezekben a feladatokban.



2018. márc. 12. 18:04
 1/2 sharkxxx ***** válasza:

1.)

Az A pont helyvektora a(ax;ay):

a = (-5;-2)


A B pont helyvektora b(bx;by):

b = (-3;4)


A szakasz irányvektora v(vx;vy):

v = a - b = (ax-bx;ay-by) = (-5-(-3);-2-4) = (-2;-6)


A szakasz normálvektora n(nx;ny):

n = (-vy;vx) = (-(-6);-2) = (6;-2)


A szakasz felénél levő c(cx;cy) pont:

d = (b - a) = (bx-ax;by-ay) = (-3-(-5);4-(-2)) = (2;6)

e = d*(1/2) = (dx*(1/2);dy*(1/2)) = (2*(1/2);6*(1/2)) = (1;3)

c = a + e = (ax+ex;ay+ey) = (-5+1;-2+3) = (-4;1)


A szakaszfelező merőlegesének irányvektoros egyenlete normálvektorral:

ny*x - nx*y = ny*cx - nx*cy

-2*x - 6*y = -2*(-4) - 6*1

-2*x - 6*y = 2


------ ------ ------ ------ ------ ------ ------

2.)

Az A pont helyvektora a(ax;ay):

a = (-3;1)


A B pont helyvektora b(bx;by):

b = (13;3)


A szakasz irányvektora v(vx;vy):

v = a - b = (ax-bx;ay-by) = (-3-13;1-3) = (-16;-2)


A szakasz normálvektora n(nx;ny):

n = (-vy;vx) = (-(-2);-16) = (2;-16)


A szakasz felénél levő c(cx;cy) pont:

d = (b - a) = (bx-ax;by-ay) = (13-(-3);3-1) = (16;2)

e = d*(1/2) = (dx*(1/2);dy*(1/2)) = (16*(1/2);2*(1/2)) = (8;1)

c = a + e = (ax+ex;ay+ey) = (-3+8;1+1) = (5;2)


A szakaszfelező merőlegesének irányvektoros egyenlete normálvektorral:

ny*x - nx*y = ny*cx - nx*cy

-16*x - 2*y = -16*5 - 2*2

-16*x - 2*y = -84


A P pont helyvektora p(px;py):

p = (7;-14)


Illeszkedik-e a P pont a szakaszfelező merőlegesére?

-16*px - 2*py = -84

-16*7 - 2*(-14) = -84

-84 = -84

Igen, illeszkedik.

2018. márc. 13. 12:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2018. márc. 19. 19:28