Valaki elmagyarázná hogy miért ez a megoldás?


A huszár most kétszer annyi idős, mint a lova volt akkor, amikor a huszár volt annyi idős, mint a lova most. A huszár és a ló együtt 70 évesek.

Hány éves a huszár?


A megoldást egy kétismeretlenes egyenlettel kellett megoldani.


De hogyan? Valaki leírná részletesen és elmagyarázná?



2018. márc. 4. 12:16
 1/3 anonim válasza:

H-L=x (x=a huszár és a ló közötti korkülönbség)

(L-x)*2=h

H+L=70

Ezek az adatok, aztán jönnek az egyenletek...

a 3. adatból megtudjuk: H=70-L

behelyettesítjük az 1. és 2. adatba.

(70-L)-L=x

(L-x)*2=70-L


A 2 egyenletet oldom meg

2L-2x=70-L

3L-2x=70

3L-70=2x

1,5L-35=x


Most behelyettesítem ezt az 1. képletbe

(70-L)-L=1,5L-35

70-2L=1,5L-35

105=3,5L

30=L

Tehát a ló 30 éves így a huszál 70-30, tehát 40 éves.


Elég bonyolult, de remélem érthető :)

2018. márc. 6. 11:12
 2/3 Angelo84 ***** válasza:

Szia.


Első válaszoló teljesen korrekt megoldást adott, csak bevezetett egy harmadik ismeretlent, ugye az x-et, valószínűleg az egyszerűség kedvéért.


A lényeg, hogy ha szeretnénk megkapni a ló akkori korát, amikor a huszár volt annyi idő, mint a ló most, akkor a ló jelenlegi korából le kell vonni a korkülönbséget.

Ez a különbség ugye H-L (H-huszár, L-ló jelenlegi kora)


Ha ezt nem nevezzük el x-nek, akkor nézd mit kapunk:


[L-(H-L)]*2 = H


ez jelenti azt, hogy "huszár most kétszer annyi idős, mint a lova volt akkor, amikor a huszár volt annyi idős, mint a lova most"


Illetve tudjuk, hogy "A huszár és a ló együtt 70 évesek."

Tehát a két egyenletünk így néz ki:


[L-(H-L)]*2 = H

H+L = 70


Első egyenlet zárójel felbontás és a szorzás után:


4L-2H = H


rendezem az egyenletet, és aláírom a második egyenletet is:


4L = 3H

H+L = 70


Az egyik egyenletből kifejezem valamelyik betűt (mondjuk a másodikból H-t):


H = 70-L


s ezt visszaírom az első egyenletbe H helyére:


4L = 3*(70-L)

4L = 210-3L

7L = 210

L = 30


H = 70-30

H = 40

2018. márc. 6. 15:47
 3/3 anonim válasza:
Jellemző, hogy mindig túlbonyolítom :D (1.válaszoló)
2018. márc. 8. 14:23