Valaki elmagyarazná ezt a feladatot?

100 g 5 m/m%-os kálium-nitrát-oldatot elektrolizálunk grafitelektródok között. Az elektrolízis során 100 000 C töltést használtunk el. Hány tömeg%-os a visszamaradó oldat?

2017. márc. 6. 17:32
 1/6 Csicsky ***** válasza:
100%

Kálium-nitrátnak a vizes oldatáról van szó. Ha ezt elektrolizáljuk az említett módon, akkor az oldatból hidrogén és oxigén távozik, vagyis kevesebb lesz benne a víz. Ki kell számítani, hogy mennyi víz fog az elektrolízis hatására szétbomlani és ennek a következtében hány tömegszázalékos lesz a visszamaradó KNO₃ oldat (a KNO₃ mennyisége nem fog változni) .


A számításhoz az elektrolízis mennyiségi törvényeit használod (Faraday elektrolízis-törvényei ):


[link]


Ha ennek az alapján nem tudnád kiszámolni, szólj.

2017. márc. 6. 21:26
 2/6 Csicsky ***** válasza:

Alkáli fémion (vagy alkáliföld fémion) és összetett ion (pl. KNO₃, Na₂SO₄) esetében az anódon és a katódon is vízbontás történik. A reakció indifferens (pl. grafit) elektródok esetében történik, ahogy az a feladatban is szerepel.


Az anódon a vízmolekulák oxidálódnak e- (elektron) leadással:


+Anódon: H₂O → 1/2O₂ + 2 H⁺ + 2e⁻


A vízmolekulák redukálódnak a katódon elektronfelvétellel:


-Katódon: 2 H₂O + 2e⁻→ H₂ + 2OH⁻

(ez utóbbit megduplázzuk, hogy a vándorolt elektronok száma megegyezzen, így lesz: 4 H₂O + 4 e⁻ → 2 H₂ + 4 OH⁻)


Tehát: 6 H2O → 2 H₂ + O₂ + 4 OH⁻ + 4 H⁺

egyszerűsítve: 2 H₂O → 2 H₂ + O₂


Elég lesz ennyi? Most már fogod tudni?

2017. márc. 7. 22:30
 3/6 Csicsky ***** válasza:

Még hozzátenném:


Elektrolízisnél az anódon mindig oxidáció, a katódon pedig redukció zajlik. Az anód pozitív töltésű elektród elektrolízisnél, a katód negatív.

2017. márc. 7. 22:44
 4/6 Csicsky ***** válasza:

1 mol víz elektrolízises bontásához 2 mol elektron áthaladása szükséges, vagyis 2.96 485,34 C = 192 968,68 C.


[link]

2017. márc. 7. 23:14
 5/6 Csicsky ***** válasza:

Faraday elektrolízis törvénye:


m = M*I*t/(z*F) = M*Q/(z*F)


n = m/M


m – tömeg [g]

n – mólszám [mol]

M – moláris tömeg [g/mol]

I – áramerősség [A]

z – 1 molekula bontásához szükséges elektronok száma (az oxidációszám változása)

Q – az elektromos töltésmennyiség [C]

F = 9,648534*10⁴ [C/mol] (Faraday állandó)


[link]

2017. márc. 7. 23:31
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi!! Így már menni fog:)
2017. márc. 8. 22:18