Kapitány_úr kérdése:

Harmadfokú egyenletnél ez hogy jön ki?


Ugye ha adott egy ax³+bx²+cx+d=0 alakú egyenlet, az átírható y³+px+q=0 alakra az y=x+(b/3a) képlettel.

Na most ennek az y=x+(b/3a) formulának az eredetét keresem. Hol lehet megtalálni?



2018. márc. 1. 10:11
 1/7 A kérdező kommentje:
Már megtaláltam. A teljes négyzetté alakítás során kapjuk.
2018. márc. 1. 11:09
 2/7 anonim ***** válasza:
Mivel a teljes négyzetté alakítás azt jelenti, hogy az ax^2+bx+c kifejezést a(x+w)^2+q alakúra hozzuk, ebben az esetben meg nem egészen ez történik, így a "A teljes négyzetté alakítás során kapjuk." nem állja meg a helyét. Bár az elv nagyon hasonló, ha itt az y=x+w helyettesítést nézzük, azaz x=y-w, és azt a kérdést tesszük fel, hogy mely w értékre lesz az ax^2+bx+c=py^2+ry+q az r=0, valóban tulajdonképpen teljes négyzetté alakítás történik. Harmadfokúnál is ugyan ez a módszer, hasonló helyettesítéssel mely w értékre lesz a négyzetes tag együtthatója nulla, az egyenlet megoldásából jön ki, hogy y=x+(b/3a), ezzel a helyettesítéssel, majd a főegyütthatóval történő osztás után kapjuk az y³+px+q=0 alakot. De még egyszer mondom, ez nem teljes négyzetté alakítás.
2018. márc. 1. 11:25
 3/7 A kérdező kommentje:

Na, tehát... adott ax³+bx²+cx+d=0 és ezt szeretném y³+py+q=0 alakra hozni. Ezt kb. ugyanúgy oldottam meg, ahogy a másodfokú egyenlet megoldóképletét vezetjük le, miután leosztunk a-val.

Merthogy van ez a nevezetes azonosság, hogy (m+n)³=m³+3m²n+3mn²+n²

Ebből legyen m=x valamint n=(b/3a)

Így az azonosság x³+(b/a)x²+3(b/3a)²x+(b³/27a³) lenne.

Viszont ahhoz, hogy ez egyenlő legyen az eredeti egyenlettel, hozzá kell, adjuk a többi tagot, illetve ki kell vonnunk a "felesleges" értékeket. Tehát:

(x+b/3a)³-(b²/3a²)x-(b³/27a³)+(c/a)x+(d/a)

Kiemelünk x-et:

(x+b/3a)³+x[(c/a)-(b²/3a²)]+(d/a)-(b³/27a³)

Na, ez már kezd hasonlítani az oly' nagyon áhított alakra, de még nem teljesen. Legyen y=x+(b/3a)

Írjuk fel y³+py+q=0 -t, hogy egyenlő legyen az eredeti egyenlettel:

(x+b/3a)³+[x+(b/3a)][(c/a)-(b²/3a²)]+(d/a)-(b³/27a³)-(bc/3a²)

Ebből pedig már kijön, hogy

y=x+(b/3a)

p=(c/a)-(b²/3a²)

q=(d/a)-(b³/27a³)-(bc/3a²)

Innen a megoldóképlet levezetése triviális.


Na erről a műveletről beszéltem.

2018. márc. 1. 12:34
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Igazad van, de nem teljes NÉGYZETTÉ, hanem teljes HARMADIK HATVÁNNYÁ alakítás folyik.
2018. márc. 1. 12:46
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2018. márc. 1. 13:10
 6/7 anonim ***** válasza:
Keress rá wikipédián a "megoldóképlet"-re és ott megtalálod teljesen, egyébként a harmadfokú egyenlet megoldóképlete Girolamo Cardano nevéhez füzödik. Egyébként hogyan gépelted be a hatvánxkitevőket? Mert én csak a ^ karakterrel tudom
2020. jan. 12. 09:57
 7/7 A kérdező kommentje:

Helló,

igen, köszi, közben meglett, de a wikin nincs minden leírva.

A hatványjeleket...? Asszem úgy, hogy word-be írtam először (kis felső index) és onnan copy paste

2020. febr. 21. 11:48