Esős, ködös idő esetén minden tizenötezer útnak induló autó közül 8 baleset részese lesz, más időjárás esetén azonban csak 3. Az esős, ködös idő valószínűsége ősszel 25%.

a) Mennyi az esélye, hogy november 2-án egy útnak induló autót baleset ér?

b) Egy autót baleset ért november 2-án. Mekkora a valószínűsége, hogy ködös volt az idő?



Formalizálja a valószínűségeket!

köszi:)



2018. febr. 25. 16:51
 1/1 anonim ***** válasza:

1. 8/15000 a baleset esélye ködös időben és 25% az esély a ködös időre -> 8/15000 * 25% = 8/60000 az esély, hogy egy adott nap ködös lesz az idő >ÉS< az adott autó balesetet szenved.

2. 3/15000 a baleset esélye más időben, 75% esély más időre -> 3/15000 * 75% = 9/60000 az esély, hogy egy adott nap nem lesz ködös idő >ÉS< az adott autó baleset ért.


a) Összesítjük az eseteket: 8/60000 + 9/60000 = 17/60000 az esélye hogy november 2-án balesetet szenved az autó időjárástól függetlenül.

b) Kiszámoltuk, hogy 60 ezer autóból 17-en szenvednek el egy nap balesetet összesen, de ebből 8-an ködös időben. Így az esélye, hogy a baleset ért autós ködös időben vezetett, 8/17.


Tehát:

a) 17/60000

b) 8/17

2018. febr. 25. 17:09