6 dm3 standard állapotú propán-propén gázelegy 32 gramm brómot képes addicionálni. Mennyi a gázelegy térfogat százalékos összetétele?


2018. febr. 20. 23:20
 1/2 anonim ***** válasza:

Kezdjük a bróm anyagmennyiségével. A moltömeg 160 g/mol, tehát 32 g Br2 32/160=0.2 mol lesz. Ez 1:1 arányban reagál a propénnel, tehát 0.2 mol propén volt az elegyben. Gáztörvénnyel számoljuk ki a térfogatát (p*V=n*R*T), standard állapotjelzők behelyettesítése után V=4.8928 l adódik, ergo a propán térfogata (6-4.8928)=1.1072 l. Ezekből a térfogatszázalékos összetétel: propán: 18.45%, propén: 81.55%.


P.S./magánvélemény: Srácok, nem tudom, hogy ugyanaz az ember (vagy osztály) írja-e ki ezeket a kérdéseket, de két héten belül ez az ötödik ilyen példa, ami alkének addíciós reakciójára épít és ugyanúgy kell végigszámolni mindet. Félreértés ne essék, szívesen megcsinálom a következőt is, meg az az utánit is, mert erre van az oldal, de légy szíves, mielőtt kiírod a kérdést, legalább itt nézd meg, hogy nem volt-e hasonló példa megoldva (a mostani formámból kiindulva biztos volt 1-2). Peace

2018. febr. 21. 08:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Bocsi, én most írtam először, de köszönöm a segítségedet.
2018. febr. 21. 22:42