Gázelegy térfogat-százalékos összetétele mi? -Többi lent (FONTOSS! )

Metán-propán gázelegy sűrűsége 17 Celsius-fokon, 1020 hPa nyomáson, 1,269 g/dm3.Mi a térfogat-százalékos összetétel?

2017. jan. 5. 15:33
 1/2 E1992 ***** válasza:

A p*V=n*R*T összefüggésből kiszámolod az anyagmennyiséget (A térfogat 1dm3 a sűrűségből)

Kiszámolod a metán és prpán moláris tömegét.

Az fenti összefüggésből kaptál egy anyagmennyiséget (n mol)

a metán: x mol

prpán n-x mol

ezeket megszorozzuk a megfelelő moláris tömeggel, s egyenlővé tesszük a a tömeggel (sűrűségből tudjuk).

tehát 16x + 44*(n-x)=1,269

Ebből megkapjuk a metán és propán anyagmennyiségét. Így már tudunk anyagmennyiségszázalékot számolni, ami pedig egyenlő a térfogatszázalékkal.

Az anyagmennyiséget nem számoltam ki, csak a számolás menetét írtam le.

Ha továbbra is van kérdésed, írj. :)

2017. jan. 7. 10:21
 2/2 E1992 ***** válasza:
Bocsi, egy kicsit elhamarkodtam a választ. Az egyenletbőszámmetán és propán gáz tömegét kapjuk meg. A moláris tömegből és a gázok tömegéből megkapod a gázok anyagmennyiségét. Ebből tudsz számolni n/n %-ot, ami egyenlő a V/V %-kal.
2017. jan. 7. 11:10