Dihidrogén szulfidból és egy nemesgázból álló gázelegy 1, 000 dm3 standard állapotban 0,2450 g tömegű. Melyik nemesgázt tartalmazza az elegy? Mi az elegy tömeg%-os térfogat%-os és anyagmennyiség%-os összetétele?


Arra már rájöttem, hogy a hélium a keresett nemesgáz, de nem tudok továbbjutni.


Segítsetek, légyszíves :D



2015. ápr. 28. 22:47
 1/1 Silber ***** válasza:

Térfogat és tömeg alapján ismeretes a gáz sűrűsége, amely arányos az átlagos moláris tömeggel:

Rho=p*M/(R*T)

M=Rho*R*T/p


Kétkomponensű elegyre felírható:

M=x*M(H2S)+(1-x)*M(G)


Ha ezt kirendezed x-re, akkor megkapod a kénhidrogén tömegtörtjét. Innentől szabad az út a tömeg- és anyagmennyiségszázalék kiszámításához.

2015. ápr. 29. 00:51