Egy metán-hidrogén gázelegy 15, 0 g-jának térfogata standard körülmények között 76,56 dm3. Határozzuk meg a gázelegy összetételét! Hogyan kell megoldani?

Valaki segítene, hogy hogyan kell megoldani ezt a feladatot? Addig eljutottam, hogy kiszámoltam az elegy móljainak számát, ez lett 4,8 mól valamit az átlag moláris tömeget. Nem tudom, hogy ez egyáltalán kell-e. Mikor az összetételét kérdezi, akkor itt milyen összetételre kell gondolni? Tömeg/mól/térfogat százalék? Esetleg mindegyik?

2013. nov. 1. 11:44
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha nem adják meg, hogy milyen %-ra kíváncsiak, akkor gázelegynél térfogat%-ban szoktuk megadni, ami gázelegyeknél megegyezik a mól%-os összetétellel.

Szerintem a móloknál valamit elszámoltál, nekem 3,125 mól az elegy anyagmennyisége.

76,56dm^3 / 24,5dm^3/mol=3,125 mol

Ebben van x mol metán (CH4) és 3,125-X mol hidrogén (H2).

X mol metán tömege: x mol * 16g/mol = 16x gramm.

Ugyanígy 3,125-x mol hidrogén tömege: 2g/mol * (3,125-x)mol = 2*(3,125-x) gramm.

Most felírhatsz egy egyenletet az elegy tömegére.

15=16x + 2*(3,125-x)

Megoldod x-re, az lesz a metán anyagmennyisége, a hidrogéné pedig 3,125-n(CH4).

Ebből számolsz %-os összetételt.

Ha kész, írd meg az eredményed, leellenőrzöm! :))

2013. nov. 1. 12:08
 2/4 anonim ***** válasza:

V(elegy)=76,56 dm3

V(M)=24,5 dm3/mol

n(elegy)=76,56/24,5=3,125 mol

m(elegy)=15,0 g

M(elegy)=15,0/3,125=4,8 g/mol

1 mol ilyen elegy x mol metánt és (1-x) mol hidrogént tartalmaz.

16x+2-2x=4,8

14x=2,8

x=0,2

Azaz 1 mol elegy 0,2 mol metánt és 0,8 mol hidrogén tartalmaz, ami megfelel 80 V/V%-nak és 20 V/V%-nak.

2013. nov. 1. 13:15
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen sikerüült!:) Lenne még egy: A periódusos rendszerben közvetlenül egymás alatt lévő lévő két nemesgáz keverékének levegőre vonatkoztatott sűrűsége 1,103. Melyik két gáz, milyen V/V% os és m/m%-os összetételben alkotja a két elegyet. A feladat első felét nem tudom megoldani, azt, hogy, hogy jövök rá a két nemesgázra! Köszi!
2013. nov. 1. 13:25
 4/4 anonim ***** válasza:

Az első vagyok.

Az átlagos moláris tömeg: 1,103*29=32g/mol

Tehát biztos, hogy az egyik nemesgáz tömege, nagyobb az átlagosnál, a másiké meg kisebb. Tehát neon és argon alkotja az elegyet. Innen menni fog?

(Végeredmény: 40,1 V/V% Ne, 50,9 V/V% Ar.)

2013. nov. 1. 13:32