Hiányoztam ennél az anyagrésznél és nem tudom hogy kell megoldani ezt a feladatot. Segítene valaki?


Egy 1 m hosszú fonálon 0,4 kg tömegű fahasáb függ. Légpuskából 4 g tömegű lövedéket lövünk be 20 m/s vízszintes sebességel a fahasábba.

a) mekkora közös sebességgel fognak lengeni, ha elhanyagoljuk a légellenállást?

b) Mekkora a maximális kilendülése a fahasábnak és a lövedéknek? ( azaz mennyivel emelkedik meg a fa hasáb?)



2018. febr. 15. 20:27
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Felírod a lendület megmaradást.


m(hasáb)*v(hasáb) + m(golyó)*v(golyó) = [m(hasáb)+m(golyó)]*v(közös)


v(hasáb)=0 ezért az első tag 0.

Mindent kg-ban és m/s-ban kell számolni.


0,004 kg * 20 m/s = 0,404 kg * v


v = 0,198 m/s


2. Ki kell számolni, milyen magasra megy fel. A mozgási és helyzeti energia összewge a pályán végig állandó.


Az ütközéskor a helyzeti energia 0, csak mozgási van. A pálya legmagasabb pontján csak helyzeti energia van, a mozgási éppen 0.


1/2*m(közös)*v^2 = m(közös)*g*h


1/2*v^2 = g*h


h = 1/2*v^2/g = 0,5*0,198^2 / 10 = 0,00196 m


Vagyis a hasáb és a golyó az ütközés hatására 0,2 cm-t emelkedik.

2018. febr. 16. 09:24
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget!
2018. febr. 18. 16:39