Ért valaki az exponenciális egyenletekhez? Elkéne egy kis segítség!


Ez itt a példa:

3*4^x+9^(x+2)/3=6*4^(x+1)-9^(x+1)/2

Ha esetleg valamelyik jel ismeretlen lenne: *-szorzás

^-hatvány

/- osztás

A megoldásokat előre is köszönöm ;)



2018. febr. 13. 16:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb kiszámolni, ha a kitevőben csak x marad.


pl.:

9^(x+2) = 9^x * 9^2 = 81 * 9^x


3*4^x+81/3 * 9^x =24*4^x-9/2*9^x

3*4^x + 27*9^x = 24*4^x-4,5*9^x


A 4^x és 9^x tagokat rendezzük egy oldalra:


27 * 9^x +4,5*9^x =24*4^x - 3*4^x


Emeljünk ki:


31,5 * 9^x = 21 * 4^x


Összuk el 9^x -el és 21-el:


31,5 / 21 = 4^x / 9^x


1,5 = (4/9)^x


4/9-ednek hányadik hatványa egyenlő 3/2-el?


Hát a -1/2. hatványa.

Mert:

(4/9)^(-1/2) = (9/4)^(1/2) = gyök(9/4) = 3/2


Vagyis x = -0,5.

2018. febr. 13. 17:00
 2/4 anonim ***** válasza:

először beszorozzuk 6al az egyenletet hogy tüntessük el a nevezőket :

18*4^x+2*9^(x+2)=36*4^(x+1)-3*9^(x+1) //-> 9es és 4es

alapokat egy oldalra

2*9^(x+2)+3*9^(x+1)=36*4^(x+1)-18*4^x // majd kiemelunk

9^(x+1)*(2*9+3)=18*4^x*(2*4-1)

21* 9^(x+1)=18*7*4^x // :7*9

3*9^x=2*4^x ==> 4^x/9^x=2/3 ==> (4/9)^x=2/3 ==> x=1/2

2018. febr. 13. 17:06
 3/4 anonim ***** válasza:
bocs elirtam. 4^x/3^x=3/2 ==> ahogy a kollega irta x=-1/2
2018. febr. 13. 17:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen mindkettőtöknek! :D
2018. febr. 14. 05:03