Ha valaki x2 évben pontosan x éves és 1871-ben halt meg, akkor mikor született? ( az x pozitív egész számot jelöl. )


2018. febr. 6. 23:21
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Azért gondolod, hogy hibásan írta fel, mert nem tudsz elszakadni a hibás gondolatmenetedtől. Ezért kérdeztem, hogy a születési év SZÜKSÉGSZERŰEN EGYENLŐ-e az életkorral, amire nem adtál válalszt.

Itt egy egyszerű hozzárendelés van megadva; x évesen az x^2 évben él, például (ahogyan mondtad is) 10 évesen 10^2=100. évben. Ha nincs más kikötés megadva (itt van), akkor x helyére bármilyen "értelmes" számot be lehet írni (vagyis 0-100, de legyünk nagyvonalúak, és 0-130 között), és megkapjuk, hogy melyik évet írjuk. Látható, hogy az x=0 és x=1 számokat kivéve ezek egyáltalán nem egyenlőek.

A feladat szempontjából fontos adat viszont, hogy mikor halt meg, lévén az emberi élet igencsak véges (mint mondottam, legyünk nagyonalúak, és engedjünk meg max. 130 éves életkort), tehát például az x=10 nem lesz jó, mert akkor ha 100-ban volt 10 éves, akkor még bő 1700 évet le kellene élnie, ami nem életszerű megoldás. A levezetést már megadták előttem, nem írom le újra.

2018. febr. 7. 14:44
 12/15 anonim ***** válasza:
46%
Ezzel kellett volna kezdened, így már értem mi a probléma a számolásommal. :)
2018. febr. 7. 15:50
 13/15 A kérdező kommentje:
x2 = x*x
2018. febr. 10. 21:46
 14/15 A kérdező kommentje:
Várom a válaszotokat, mert még nem értem!
2018. febr. 10. 21:46
 15/15 anonim ***** válasza:
57%

Van egy ember, akinek az élete során volt egy olyan év, amikor az évszám az az életkorának a négyzete volt (x^2 évben x éves volt, ahol x az egész szám), valamint tudjuk, hogy 1871-ben halt meg.


Feltételezzük, hogy nem élt 100 évnél többet, tehát ha 1871-ben halt meg, akkor 1771-nél korábban nem születhetett.


Tehát az az év, amikor az évszám az életkorának a négyzete, az 1771 és 1871 között volt, és ezt az évszámot x^2-tel jelöljük, ez felírható így:


1771 <= x^2 <= 1871


vagy kettészedve:


1771 <= x^2

x^2 <= 1871


Ez két egyenlőtlenség, ha négyzetgyököt vonunk belőle, akkor ezt kapjuk:


42,08 <= x

x <= 43,25


Tudjuk, hogy az x az pozitív EGÉSZ szám. Az egyetlen egész szám, ami ezen két érték között van, az a 43, tehát 43 éves volt, amikor az évszám az életkorának a négyzete volt, azaz 43^2 = 1849-ben.


1849 - 43 = 1806

2018. febr. 10. 22:26
1 2