Egy gázelegyben három szénhidrogén található: metán, etán, propán. Az elegyben a három szénhidrogén tömegaránya 1:3:1. Határozzuk meg milyen térfogatú levegő szükséges 300g elegy elégetéséhez?


2018. febr. 2. 10:59
 1/2 Arp Du ***** válasza:

1.300g-ban mennyi van a 3 gázból

2.elégetésükhöz mennyi levegő kell


300g-ban van

metán: 1/(1+3+1)=1/5=0,2 rész -> 0,2*300g= 60g

etán: 3/5=0,6 -> 0,6*300g= 180g

propán: 1/5 -> 60g

ez mennyi anyagmennyiség (mol) n=m/M

metán: 60g/ 16g/mol= 3,75 mol

etán: 180g/ 30g/mol= 6 mol

propán: 60g/ 44g/mol= 1,36 mol


égésük:

1 mol elégéséhez hány mol O2 kell?

a kiszámolt mennyiséghez (mol) hány mol O2?

CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O

1 mol metán + 2 mol O2

3,75mol metán + 2*3,75= 7,5 mol O2


2C2H6 + 7O2 = 4CO2 + 6H2O

2 mol etán + 7 mol O2

1 mol etán + 3,5 mol O2

6 mol etán + 3,5*6 mol O2= 21 mol O2


C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O

1 mol propán + 5 mol O2

1,36 mol propán + 5*1,36mol= 6,8 mol O2


összesen 7,5+21+6,8= 35,3 mol O2

standard állapotban 1 mol gáz térfogata: 24,5 dm³

35,3 mol gáz térfogata ennek a 35,3-szorosa

2018. febr. 4. 08:03
 2/2 A kérdező kommentje:
Gyors, pontos és precíz vagy!
2018. febr. 4. 22:19