CH4+2O2=CO2+2H2O Számítsuk ki 4g metán elégetésekor keletkező CO2 térfogatát szobahőmérsékleten és 8,961 metán elégetéséhez szükséges levegő térfogatát, amely 20% oxigént tartalmaz?


#kémia #Szénhidrogének égése
2018. febr. 1. 11:00
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

CH4 + 2 O2 = CO2 + 2 H2O


M[CH4]= 12+4= 16 g/mol

n= m/M = 4g / 16 g/mol = 0,25 mol


1 mol metánból 1 mol CO 2 keletkezik

0,25 mol metánból 0,25 mol CO 2 keletkezik


1 mol gáz standard állapotban 24,5 dm3

0,25 mol gáz standard állapotban X dm3


X=24,5* 0,25= 6,125 dm3



b.) 8,961 = 8,961 g ?


n= m/M = 8,961 g / 16 g/mol = 0,56 mol


1 mol metán elégetéséhez szükséges 2 mol O2

0,56 mol metán elégetéséhez szükséges 2*0,56= 1,12 mol O2


1 mol gáz standard állapotban 24,5 dm3

1,12 mol gáz standard állapotban X dm3



X=1,12*24,5 = 27,44 dm3 O2



100 % 27,44 dm3 O2

20 % X dn3 O2


Fordított arányosság !!! hiszen a hígabból több kell !


X= 100*27,44/20 = 137,2 dm3 levegő szükséges

2018. febr. 1. 23:33
 2/3 Arp Du ***** válasza:
100%

4g CH4 (metán):

n=m/M= 4g /16g/mol= 0,25 mol

1 CH4 -> 1 CO2

0,25 mol CH4 -> 0,25 mol CO2


standard állapotú gázok (25 C fok, légköri nyomás)

1 mol gáz térfogata: 24,5 dm³

0,25 mol CO2 térfogata: 0,25*24,5 dm³= 6,125 dm³ CO2

____


8,961 metán: hiányzik a mértékegység (g vagy mol?)


8,961g CH4 (metán):

n= 8,961g /16g/mol= 0,56 mol

CH4 + 2 O2= CO2 + 2 H2O

0,56mol CH4 + 2* 0,56mol O2

1,12mol O2 kell az elégetéséhez


1 mol gáz térfogata: 24,5 dm³

1,12 mol O2 : 1,12*24,5 dm³= 27,44 dm³ O2


levegő térfogatának 20%-a O2

x *0,20= 27,44 dm³

x= 27,44/0,20= 137,2 dm³ levegő

_____


ha 8,961mol CH4 (metán)

+ 2*8,961mol O2 = 17,922mol O2 kell


térfogata: 17,922*24,5= 439,1 dm3


levegő: x= 439,1/0,20= 2195 dm³ levegő

2018. febr. 1. 23:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, szuperek vagytok!
2018. febr. 2. 10:43