Egy alkán levegőre vonatkoztatott sűrűsége 2, egy alkén oxigénre vonatkoztatott sűrűsége pedig 0,875. Mi a két vegyület molekulaképlete?


2018. febr. 1. 08:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Sűrűség = tömeg/ térfogat


Ideális gázoknak adott a móltérfogatuk tehát a sűrűségük csak a móltömegtől függ.


A levegő átlagos összetétele : 78 % N2 , 21% O2, 1% egyéb

Mivel itt nem kell túl precízen számolni, az egyszerűség kedvéért az 1%-ot inkább vegyök N2-nek.


M(N2) = 14*2= 28 g/mol

M(O2) = 16*2= 32 g/mol


A levegő átlagos móltömege:


79%*28 g/mol = 0,79*28=22,12 g/mol

0,21*32=6,72 g/mol


22,12 g/mol + 6,72 g/mol = 28,84 g/mol


28,84*2= 57,68 g/mol


Az alkánok általános képlete: CnH2n+2

Számoljuk ki "n"-t

M=n*12+2*n+2=57,68

14n+2=57,68

14n=55,68

n=3,977 =4

Behelyettesítés: C4H10 --> bután



M(O2) = 16*2= 32 g/mol


32 g/mol * 0,875 = 28 g/mol


Alkén: CnH2n ( hacsak 1 db kettős kötés van benne, reméljük nem dién az alkén...)


12*n+ 2*n= 28

14n=28

n=2


C2H4 --> etén

2018. febr. 1. 23:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Pontos és gyors vagy,imádlak!
2018. febr. 2. 11:27