Számítsa ki, hogy a 3 szénatomos propángáz égetésekor elméletileg hány Nm3 propángázból keletkezik 10 kg szén-dioxid?2018. jan. 2. 13:38
1/1 anonim válasza:
Mi az az Nm3?
Amúgy reakció egyenlet
C3H8 + O2 = CO2 + H2O, rendezve
C3H8 + 10*O2 = 3*CO2 + 4*H2O,
tehát 3 mol CO2 keletkezik 1 mol propánból, illetve 1 mol szén-dioxid, 1/3 mol propánból keletkezik.
10 kg CO2 az (10 kg)/(44 g/mol) = 227 mol, ennyi pedig az előbb olvastuk le a reakcióegyenletből, hogy 227*1/3 mol, azaz körülbelül n = 76 mol propánból keletkezik.
Az ideális gáz állapotegyenlete:
p*V = n*R*T,
ebből
V = n*R*T/V = …
Tessék helyettesíteni!