50gramm metán-etán gázelegy standard körülmények között 47,98 dm3 térfogatot tölt be. Számítsuk ki a gázelegy térfogatszázalékos összetételét?


2018. febr. 1. 13:33
 1/2 Arp Du ***** válasza:

x mol metán, M=16 g/mol

y mol etán, M=30 g/mol


50 g= x*16 +y*30


standard állapotban:

1 mol gáz térfogata 24,5 dm³

? mol gáz térfogata 47,98 dm³

? -> 47,98/24,5= 1,96 mol


x +y= 1,96 mol

50= x*16 +y*30

ez a két egyenlet van, ismeretlenek x=? y=?


y= 1,96 -x

50= x*16 +(1,96-x)*30= 16x +58,8 -30x

50= 58,8 -14x

14x= 58,8-50

x= 0,629 mol metán


->y= 1,96-x= 1,331 mol etán

2018. febr. 2. 00:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Így már könnyebb,köszönöm.
2018. febr. 2. 11:07