Hogyan tudom kiszámolni egy húrtrapéz területét, ha a párhuzamos oldalai 65 és 45 cm hosszúak, illetve az egyik szöge 120 fok?

Ha esetleg valaki le tudná írni a számolás menetét annak nagyon örülnék!

2018. jan. 24. 18:51
 1/6 onkelkarl ***** válasza:

Csináltam neked rajzot.

[link]


Innen cosinus tétellel már menni fog a számolás remélem :)


cos 120 fok = 10cm / x

x = a trapéz ismeretlen oldala


Aztán a terület pedig már tényleg nagyon egyszerű :)

2018. jan. 24. 18:59
 2/6 onkelkarl ***** válasza:

Várjál, elrontottam :D

A fenti szög a 120 fokos mert az a tompa, a lenti hegyesszög 180-120 tehát 60 fokos.


Úgyhogy cos 60fok = 10cm / x

Így lesz az x 20cm, onnan terület számolás.

2018. jan. 24. 19:07
 3/6 onkelkarl ***** válasza:

Na jó kiszámolom most már a területet is, ha már így elrontottam az elején :D


Kell a magasság is hozzá, azt is a háromszögből számoljuk, mondjuk tangenssel (de lehetne cosinus is)

Kell hozzá a háromszög fenti kis szöge, ez 120 fok - 90 fok, tehát 30 fok.


tg 30 fok = 10cm / x

17,3 cm a magasság


T=(a+c)/2*m

T=(65+45) / 2 * 17,3

T=55 * 17,3

Tehát 951,5 négyzetcentiméter a megoldás

2018. jan. 24. 19:21
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, de ez egy 8.-os feladat és a koszinusztételt még nam tanultuk. Pitagorasz tételt tanultuk lehet ezzel kapcsolatos a megoldás. (Elnézést hogy nem említettem azt,hogy ezt nyolcadikos tudással kéne megoldani.)
2018. jan. 24. 19:24
 5/6 Angelo84 ***** válasza:

Nagyon egyszerű, ahogy nézed az 1-es válaszoló rajzát, és figyelembe veszed, hogy a két kis derékszögű háromszög fenti szöge 30 fok, illetve a vízszintes befogója 10 cm, akkor tudod, hogy ez egy speciális derékszögű háromszög, aminek a szögei 30, 60, 90 fok, tehát a rövidebb befogó pontosan fele akkora, mint az átfogó, vagyis az átfogó 20 cm...innen meg már pitagorasszal kijön a másik befogó, ami ugye a trapéz magassága. S ha az megvan, akkor a trapéz területe is megvan.


20^2 - 10^2 = m^2

400 - 100 = 300

gyök(400 - 100) = gyök(300), ez a magasság.

terület pedig (65 + 45) * gyök(300) / 2

2018. jan. 25. 02:06
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönömost már érrthető
2018. jan. 25. 07:06