Egy húrtrapéz beírható körének sugara 12, rövidebb párhuzamos oldala 16. Mekkorák a trapéz oldalai és szögei?


2015. szept. 3. 20:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Elsőre egyenletrendszerrel oldanám meg; a "beírt körének sugara 12 (egység)" azt jelenti,hogy a trapéz magassága 24.


Legyen a hosszabbik alap hossza x, a szárak hossza b. Az érintőnégyszög-tétel miatt 2b=x+16


A magasságot behúzva kapunk egy derékszögű háromszöget, ahol az átfogó hossza b, a befogók hossza 24 és (x-16)/2 hosszúságúak, erre felírhatjuk Pitagorasz tételét: 24^2+((x-16)/2)^2=b^2


Az így nyert egyenleteket egyenletrendszerbe foglaljuk:


I. 2b=x+16 }

II. 24^2+((x-16)/2)^2=b^2 }


Az I. egyenletből 2b-16=x, ezt beírjuk a II. egyenletben x helyére:


24^2+((2b-16-16)/2)^2=b^2, vagyis


576+((2b-32)/2)^2=b^2. Egyszerűsítünk 2-vel:


576+(b-16)^2=b^2; zárójelbontás:


576+b^2-32b+256=b^2, a b^2-ek kisesnek, átrendezzük az egyenletet:


832=32b, erre 26=b, vagyis a szárak hossza 26.


Már csak a hosszabbik alap hossza a kérdés: x=2*26-16=36.


Kész.

2015. szept. 3. 21:17
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!
2015. szept. 7. 21:11