Mi az f (x) =x+1/x függvény deriváltja?

Valószínűleg rosszul csináltam, nekem f'(x)=1+1/x*x lett

2018. jan. 21. 13:26
 1/8 anonim ***** válasza:
85%
derivált: 1-1/(x^2)
2018. jan. 21. 13:28
 2/8 anonim ***** válasza:
66%
Attól függ, hogy a mi a függvény; ha x + 1/x, akkor külön-külön deriválod, így 1 - 1/x^2 lesz belőle, ha pedig (x+1)/x, akkor érdemesebb előbb osztani x-szel: 1 + 1/x, ennek deriváltja -1/x^2.
2018. jan. 21. 13:57
 3/8 anonim ***** válasza:
42%

Én akárhogy számolom ennek a deriváltja 0, mert ez egy konstans függvény:


f(x) = 1+1/x*x = 1+x/x = 1+1

f'(x) = 0+0 = 0

2018. jan. 21. 15:13
 4/8 anonim ***** válasza:

Ja bocs, megcsúszott a szemem. :D


f(x) = x+1/x = x+x^(-1)

f'(x) = 1+[-x^(-2)] = 1-x^(-2) = 1-1/x^2

2018. jan. 21. 15:16
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Az hogy az 1/xet x^-1ennek vegyem és úgy deriváljam nem jutott eszembe.

Törtfüggvényként vettem: f'g+fg'/g^2

2018. jan. 21. 16:35
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha törtként deriválod, akkor csak magadat sz.tod meg vele, mert bonyolultabb úgy deriválni és nagyobb a hibalehetőség is. Ha ehhez hasonlót látsz, akkor mindig célszerű átírni és akkor tagonként tudod deriválni. Idővel majd rááll a szemed. :)


De nézzük meg, ha törtként kezeljük, akkor hogyan lenne:


Az alkalmazandó szabály: (f'g-fg)/g^2


f(x) = x+1/x

f'(x) = 1+(0*x-1*x^0)/x^2 = 1+(0-1*1)/x^2 = 1+(-1)/x^2 = 1-1/x^2


Azt nem értem, hogy a megoldásodban miért "x*x"-et írtál a nevezőben, de végülis úgy is fel lehet írni az x^2-et.

2018. jan. 21. 17:01
 7/8 anonim ***** válasza:
*(f'g-fg')/g^2
2018. jan. 21. 17:02
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Azért x*xet írtam mert nem tudtam hogy kell felsőindexben írni, és ez a ^ jel sem jutott eszembe.

2018. jan. 21. 17:10