Ez a függvény melyik másik függvény differenciálhányadosa (deriváltja)?


Maga a függvény:f(x)=x^2

Tehát ezt a függvényt szeretném ha valaki integrálná. Ne aggódjatok nem házifeladat csak pusztán kiváncsi vagyok. Válaszokat előre is köszönöm! 13/F



2017. aug. 30. 19:06
 1/7 anonim ***** válasza:
79%

Azt kell tudni, hogy (a*x^n)'=n*a*x^(n-1), tehát polinomokat úgy deriválunk, hogy "levesszük" a hatványkitevőt szorzónak, és helyére 1-gyel kisebb számot írunk.


Nem nagy varázslat, hogy az x^2 2-es kitevője x^3-ből lesz, viszont ha ezt deriváljuk, akkor 3*x^2-et kapunk, szóval ezt meg kellene korrigálni egy kicsit, méghozzá úgy, hogy beszorozzuk 1/3-dal, tehát a keresett függvény az (1/3)*x^3 lesz, mivel a fenti azonosság szerint ennek a deriváltja 3*(1/3)*x^2=x^2. Természetesen átírható x^3/3 alakra is.


Kész vagyunk.

2017. aug. 30. 19:20
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Plusz egy tetszőleges additív konstans.
2017. aug. 30. 19:22
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! De amúgy miért kell megszorozni 1/3-dal? A második válaszoló pedig,hogy érti azt,hogy "plusz egy additív konstans"? Úgy tudom a konstans az egy szám pl:7 hogyan kerül ide egy konstans?
2017. aug. 30. 22:18
 4/7 anonim ***** válasza:
1/3-dal azért kell szorozni, amiért leírtam... A konstans lemaradt, az jogos, tehát az összes függvény, aminek a deriváltja x^2, az x^3/3 + C alakban felírható, ahol C tetszőleges valós szám. Ez azért van így, mert ha ezt deriválnánk, akkor tagonként kellene deriválni, vagyis (x^3/3)' + C' lenne a derivál, C, vagyis tetszőleges konstans szám deriváltja 0, ez egyrészt azért, mert felírható C*x^0 alakban, ennek deriváltja a fentiek értelmében 0*C*x^(-1)=0, másrészt a konstans függvény képe egy "vízszintes" egyenes, ennek pedig a meredeksége (amit egyébként a deriváltfüggvény ad meg) mindenhol 0.
2017. aug. 30. 22:43
 5/7 bongolo ***** válasza:

#1 leírta, hogy miért, de elismétlem:

Az a gyanú, hogy x³-szerű lesz.

Ha deriválod az x³ függvényt, 3·x² jön ki. Ezt osztani kell 3-mal, hogy x² maradjon.

A konstanssal való szorzás vagy osztás a deriválást "túléli", úgy értem, ha g(x) deriváltja f(x), akkor mondjuk g(x)/3 deriváltja f(x)/3.

Most tehát x³/3 deriváltja 3·x²/3 = x². Megvan a válasz!


Nem vagyunk még készen. Ugyanis bármely konstans szám deriváltja nulla, vagyis ha mondjuk g(x)+8-at deriváljuk, az is f(x) lesz, a 8 eltűnik. És ez nem csak a 8-cal működik így, hanem bármivel, amit általánosságban C-vel jelölünk.


Most pl. nézzük meg, hogy mi x³/3 + C deriváltja? 3·x²/3 + 0 = x²


Vagyis az igazi válasz ez: f(x)=x² integrálja x³/3 + C

ahol C tetszőleges valós szám.


Több trükk nincs vele, kész vagyunk.

2017. aug. 30. 22:54
 6/7 bongolo ***** válasza:
Bocs, nem vettem észre, hogy már válaszoltál...
2017. aug. 30. 22:56
 7/7 A kérdező kommentje:
Elnézést kérek az értetlenkedésemért 7.-es vagyok és még ezzel a témával nem rég kezdtem el magamtól foglalkozni. Amúgy meg nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat!
2017. aug. 31. 00:08