Egy csónakos a partra merőlegesen evez a vízhez viszonyított 7,2 km/h sebességgel. A folyó sodra a csónakot 150m távolságon sodorja lefelé. A folyó szélessége 500m. Mekkora sebességgel folyik a víz és mennyi ideig tart a folyón való átkelés?


Ebben is tudna valaki segítségét? Köszii

Plusz ezek voltak zárójelben a feladat mellett:

(0,6m/s, 4min 10s)



2017. dec. 12. 16:40
 1/3 anonim ***** válasza:
Zárójelben van a megoldás.
2017. dec. 12. 16:48
 2/3 A kérdező kommentje:
B..szki :'D de sík vagyok.. a számolási menetet valaki azért leírná, hogy tiszta legyen? ._.
2017. dec. 12. 16:53
 3/3 anonim ***** válasza:

Rajzold fel a folyó két partját mint párhuzamos egyeneseket. Egy közös merőleges az evezési irány és sebesség, és a folyó partjával párhuzamosan a sodrása miatt van egy szállító sebeség. A kettő eredője a valóságos haladási irány.

A folyó sodrási sebességét arány számítással határozod meg.

500 m / 7,2 km/h = 150 m / folyósebessége

Ebből: folyósebessége = (7,2*150)/500 km/h


Az átkelési idő független a sodrás sebességétől.

v=s/t


Ebből: t=0,5 km / 7,2 km/h


Fontos hogy km/h esetén a távolság is km legyen és nem méter.


Ha percben kell, utána szorzod 60-nal.


4,16666 perc azaz 4 perc, és a 0,1666 ismét 60 nal szorozva kapod, hogy még 10 mp.

2017. dec. 12. 19:05